Povánoční shazování kil nemusí být nutně otrava. Jak na to, aby tě to bavilo?

Vánoční svátky jsou úspěšně za námi a pro mnohé z nás to znamená jediné. Shodit pár nabraných kil, které jsme díky vánočnímu hodování nabraly. Nikdo nenabere za tak krátkou dobu tolik, že by se s tím nedalo rychle něco dělat. Pokud se ti do toho ale nechce, bude to těžší. Správná motivace a chuť do toho jít je totiž základem každého úspěšného hubnutí.

Nic si nevyčítej a připrav si plán

V první řadě se přestaň obviňovat a něco si vyčítat. Každý z nás si občas zahřeší a právě vánoční svátky jsou dobou, kdy se prostě na uzdě drží opravdu jen málokdo z nás. Není na tom ale vůbec nic špatného. Pár kilo shodit tedy nebude zas taková tragédie. Motivací ti mohou být kalhoty, do kterých se chceš zase bez problémů dostat nebo šaty, které už máš koupené na plesovou sezónu. Než se do hubnutí pustíš, stanov si plán a dej si přesný cíl, kolik kilogramů bys chtěla shodit a proč. Abys měla jistotu, že budeš hubnout zdravě a vyhneš se tak nechtěnému jo-jo efektu, měla bys shodit kolem půl kilogramu týdně. Za každý dosažený úspěch se také neboj odměnit. Kup si něco hezkého na sebe nebo jinou malou drobnost, ze které budeš mít radost.

Vybírej si, co budeš jíst, ale nikdy neměj hlad

Hlavně se nesmíš trápit hlady, to jen zpomaluje metabolismus a z dlouhodobějšího hlediska by ti to stejně žádné kýžené výsledky nepřineslo. Raději si pečlivě vybírej, co budeš jíst a jídlo si rozlož do pěti až šesti porcí za den. Vsaď na libové maso, zeleninu, ovoce, sýry, oříšky, semínka a mléčné výrobky. Od každého bys měla jíst trošku, ale určitě se vyhýbej smaženým a těžkým jídlům a omez příjem cukru na minimum. Dopřávej si menší porce, za to jez ale velmi pravidelně. Když k tomu přidáš nějaký pohyb, kila půjdou dolů skoro sama, ty si brzy na nový režim zvykneš a budeš z toho mít radost. To je ten pravý klíč k úspěchu.

Najdi si podporu a hýbejte se společně

Pokud nejsi zrovna sportovní typ a pohyb ti činí značné potíže, bude možná úplně to nejtěžší se donutit k pohybu. Bez něj se ti ale bude hubnout hůř, vždycky je lepší zdravý jídelníček doplnit ještě o pohyb. Potřebuješ nabrat svaly a zbavit se tuku a to ti půjde, když se začneš pravidelně hýbat. Zkus se domluvit s kamarádkou, sestrou nebo maminkou a začněte se hýbat společně. Lekce jógy nebo pilates ale i tanec jsou určitě lepší než dřina v posilovně, tak to vyzkoušej. Každému ale samozřejmě bude vyhovovat něco jiného. Zkus tedy najít něco, co tě opravdu bude bavit, a začni cvičit ve dvou. Druhý člověk pro tebe bude vždycky větší motivací. Sama sobě se totiž vymluvíš snadno, že se ti dneska nechce, ale pokud budeš domluvená s někým dalším, bude se ti výmluva hledat hůř. Ten pocit po cvičení je skvělý. Další věc, která tě bude popohánět vpřed.

Jdeš do toho?

Autor: Tereza Pospíšilová
zavřít reklamu