Sandra (17): Měla jsem nejlepší kamarádku, která se na mě vykašlala kvůli nové partě

Vyrůstala jsem na malé vesnici, kde jsme se všichni znali, společně dělali nejrůznější lumpárny, chodili jsme ven a bylo nám spolu dobře. Kamarádku Lenku jsem ale měla nejvíce ráda a staly se z nás nejlepší kamarádky.

Zůstalo to tak až do doby, než Lenka přešla na novou školu, kde si našla i nové kamarády. Ti byli ale úplně jiní než my dvě – a zcela si ji podmanili. Dneska mě na ulici už skoro ani nepozdraví, prý se za mě musí stydět.

Sestry navždy?

S Lenkou jsme si vždycky byly hodně podobné. Bavily nás stejné věci, stejně jsme se oblékaly, měly jsme stejný názor na kluky a proto, i když jsme odešla každá na jinou střední školu, i nadále jsme se vídaly. Byly jsme jako skutečné sestry, i naše rodiny se znaly, takže jsme společně podnikali i dovolené. Bylo to skvělé období a já na to teď už jen vzpomínám. Dřív jsem si myslela, že Lenku dobře znám, nyní ale vím, že jsem se v ní hodně spletla.

Už nejsi cool a stydím se za tebe

V polovině druhého ročníku přešla Lenka na jinou školu, protože měla problémy s učením. Odešla na učiliště. kde potkala úplně nové lidi. To by mi samozřejmě vůbec nevadilo – i já se vídám se svými spolužáky, ale ona se mezi nimi úplně změnila. Začala kouřit a pít alkohol, také změnila styl oblékání a nechala si píchnout piercing. Já, protože tohle všechno odsuzuji, už nejsem podle ní cool a musela by se za mě stydět. Proto se už se mnou nebaví, a když mě někde potká a je se svou novou partou, skoro mě nepozdraví.

Katka (16): Máma mě doma nachytala s vibrátorem. Tohle ponížení ještě přiživuje, když o tom vypráví ostatním.

Mrzí mě to a bojím se o ni

Z její proměny jsem v šoku a moc mě to trápí. Mrzí mě, jak se ke mně zachovala a také jak moc se změnila. Byla vždycky moc hodná, zajímala se o přírodu a společně jsme chodily pomáhat do útulku pro psy. Dneska už tam chodím sama a mohu jen vzpomínat. Také mám o Lenku strach, když se dokázala tak rychle změnit k nepoznání. Bojím se, aby ji nová parta nestrhla úplně a Lenka nezačala pít víc než je zdrávo nebo aby dokonce nezačala brát třeba drogy.

Od teď si už na kamarády dávám pozor a k nikomu se tolik neupínám. Nechci se znovu zklamat.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu