Máš problém s pocením? Poradíme, co s tím

Víme, že pocení není nic příjemného, ale musíš vědět, že je to něco, co je naprosto přirozené. Ať už se potíš v podpaží nebo na obličeji či ve dlaních, je to naprosto běžné a neměla by ses kvůli tomu cítit trapně. Nejčastějším důvodem pocení jsou vysoké teploty, stres, úzkost nebo nějaké jídlo. Můžeš si všimnout, že se více potíš, když jsi třeba naštvaná, vystrašená, v rozpacích nebo nervózní. Je to prostě přirozená reakce tvého těla. Jak pocení předejít?

Oblékej si správné oblečení

Zkus se obléknout do lehkého a prodyšného oblečení, které umožňuje větší cirkulaci vzduchu. Pokud je zima, obleč si třeba více tenkých vrstev, které můžeš jednoduše vysvléct. Je to mnohem lepší řešení než jeden velký, robustní svetr.

Pij!

Pití vody po celý den je nejen dobrým způsobem, jak omezit pocení, ale je také nezbytné pro tvoje zdraví. Pití nejméně osmi sklenic denně tě ochladí a pomůže ti očistit tělo. Aby sis udržela motivaci, stanov si cíl hydratace.  Dej si třeba takový cíl, že do oběda vypiješ pět sklenic vody a snaž se ho dodržovat.

Jez správné potraviny

Můžeš také upravit svůj jídelníček, aby ses vyhnula potravinám, které zvyšují pocení. Nebo když už musíš, konzumuj je s mírou. Pokud třeba miluješ burrito s horkou salsou, ale vždy se po ní potíš na čele. Máš ho ale moc ráda na to, aby ses tohoto jídla vzdala – zkus to třeba s jemnou salsou.

Schovej skvrny

Puberta je doba, kdy si můžeš všimnout, že se tvoje tělo potí nejvíce. Protože právě teď tvé tělo prochází mnoha změnami a začne se potit v oblastech, kde ses dříve nepotila. Raději nos v tomto období tmavá trička a košile, aby na nich nebyly vidět zpocené „koláče“, o kterých nechceš, aby ostatní věděli. Mnoho holek i kluků se cítí trapně právě kvůli těmto skvrnám.

Každý se se stresem vyrovnáváme jinak

Někteří lidé se při stresu hodně potí, zatímco jiní opakovaně klepají nohou. Jsou to jen způsoby, jak vaše tělo reaguje na každodenní události. Dobrou možností, jak se s pocením vypořádat, je mluvit se svými kamarády o všech trapných okamžicích. Každý se potí a tyto rozhovory ti pomohou normalizovat téma pocení – a budeš se cítit méně trapně. A možná se i zasmějete!

Každý se potíme, je to naprosto přirozené, tak si s tím nedělej těžkou hlavu.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu