Když se rodina zhroutí aneb jak pochopit rozvod svých rodičů

Rozvod se stal podle statistik v Česku národním sportem. Končí tak polovina manželství. Rodina se rozpadá, rodiče si zakládají nové rodiny s cizími lidmi, kteří se najednou stávají součástí života. Na děti, které se ocitly uprostřed této nechutné války se jaksi zapomíná. Co dál? Jak to přežít? Kde a s kým vlastně žít?

Už si nerozumí a nemají se rádi

To je věta, která v soudních síních u rozvodových stání zaznívá poměrně často. Ta druhá pak říká cosi o nevěře. Je v podstatě jedno, která z nich to je, obě znamenají rozpad rodiny, která pro tebe měla představovat bezpečný přístav, byla samozřejmostí a pevným bodem, i když ti mnohdy lezla krkem. A najednou není.

Ze zvonku zmizí společné příjmení, zmizí domov. Z mámy a táty se stali cizí lidé, kteří na sebe hází špínu – a ty se v celém tom cirkusu dozvídáš, že se to společně snažili doklepat hlavně a jenom kvůli tobě. Ne kvůli tomu, že by byli šťastní. Přetvářka a nic víc. A prý už si teď dost rozumná na to, abys pochopila, že takhle se žít nedá.

Jedna strana barikády horší než druhá

V lepším případě se rodiče domluví na dalším fungování v zájmu zachování si alespoň nějaké důstojnosti a také v zájmu dalšího předstíraného zájmu o tebe. Když se to nepovede, rozhoří se rozvodová bitva plná právníků, psychologů, posudků, dobře míněných rad a špatných rozhodnutí.   

Ocitáš se uprostřed bitevního pole a najednou zjistíš, že sloužíš jako zbraň na obou stranách. Jak s tím naložit? Popravdě, univerzální odpověď neexistuje. Jediné, co můžeš dělat, je utvářet si vlastní názor, vyhodnocovat chování rodičů, jejich opravdový zájem a také argumenty.

Rozvodu je jen důsledek

Pokud to vaši dotáhli až k rozvodu, věř, že tomu předcházelo mnohem víc. Možná byli dobří herci, kteří tě chtěli toho divadla ušetřit, a tak si vzájemnou nevraživost vyřizovali v tvé nepřítomnosti. A možná si tyto bouře vědomě přehlížela, protože jsi prostě nechtěla ztratit pevnou půdu pod nohama, kterou rozvod rodičů znamená.

Čtěte také: Hádka mezi rodiči: Jak se z toho nezbláznit?

Vaši nejspíš procházeli dlouhou dobu velice nepříjemným obdobím, kdy padlo hodně zlých slov, časem by zřejmě tato situace nabrala ještě hnusnějších rozměrů. A co si budeme říkat, mají se každý den hádat a nadávat si?

Válka bez vítěze

Rozvod lze zcela jednoznačně a v každém případě označit za válku, která nemá vítěze. V určitém úhlu pohledu představuje vždycky vlastně prohru. Když na to budeš chtít pohlížet aspoň trochu pozitivně, a to bys rozhodně měla, tak jej lze vnímat jako menší prohru. Ta větší by byla, kdyby vaši setrvávali v nefunkčním manželství a své špatně sehrané role by hráli dál, a ještě by do tebe tloukli moudra o tom, jak je rodina důležitá.

Snaž se jim svou přítomností připomínat, že právě ty si to dobré pojítko mezi nimi a vždycky je budeš mít oba rád. Třeba právě díky tomu najdou společnou řeč. Nenech se převálcovat jejich osobním bojem.

Pokud máš pocit, že situaci nedokážeš objektivně zvládnout, neváhej se obrátit na psychologa. V tomto období je pro tvůj zdravý rozum naprosto logickou a pochopitelnou volbou.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT