Hádka mezi rodiči: Jak se z toho nezbláznit?

Tví rodiče se často hádají a vůbec jim u toho nevadí, že jsi tam taky. Nedochází jim, jak to prožíváš ty. Často se můžeš bát, cítit zlost nebo si jejich neshody dávat za vinu. Neboj se, není to tvoje chyba. Pokud prožíváš tyto těžké chvíle, mysli na těchto několik rad, které ti pomohou překonat hádky rodičů.

Je zcela běžné, když se tví rodiče hádají, že přemýšlíš, jestli jsi něco neudělala špatně a oni se hádají právě kvůli tomu. V hlavě se ti mohou rodit myšlenky, zda kroužek plavání, který ti platí, není příliš drahý, nebo jestli jsi nezapomněla například uklidit nádobí. V žádném případě však nezasahuj do jejich hádky. Oni jsou dospělí a tohle si mezi sebou vyřeší sami. Pokud bys do toho zasáhla, můžeš ještě přilít olej do ohně.

Oba rodiče máš ráda a bojíš se, aby jejich hádka nezpůsobila odchod jednoho z nich. Neboj se. Stále se milují a hádky jsou prostě někdy v životě běžné a dokážou pročistit vzduch. Každý člověk má prostě jen někdy blbý den. Tátu mohlo něco rozčílit v práci, mámě se po cestě z obchodu rozbil džus ve skle. Někdy i taková drobnost stačí k tomu, aby byli lidé podráždění, a pak se zbytečně hádají. Večer však bude všechno v pořádku, tak jak před tím.

Karla (16): Táta chtěl vždycky syna. Místo toho jsem se narodila já. Nemůže se s tím srovnat a chová se ke mně strašně.

Rodiče jsou teď možná na sebe navzájem podráždění, ale tebe se to netýká. Nemusíš mít obavy, že by sis musela mezi nimi vybírat a stavět se na stranu jednoho, nebo druhého. Tímhle se vůbec nestresuj. Jejich hádka jde úplně mimo tebe. Lepší bude, když jim oběma připomeneš, jak je máš ráda a jak ti na nich záleží. Možná si do večera uvědomí, že se mají rádi také navzájem a spory rychle ukončí.

Nezapomeň, že hádání je lidské. Ty se ve škole taky hádáš občas se svými kamarádkami, ale za chvíli je mezi vámi všechno fajn. A přesně takhle to funguje také mezi rodiči. Každá bouře se jednou přežene.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT