Jak zamaskovat a léčit opary?

Opary jsou velmi častým infekčním onemocněním. Způsobuje je vir HSV-1. Poznáte je velmi snadno, protože se projevují červenými viditelnými bolestivými hrbolky a puchýřky. Vyskytují se nejčastěji kolem rtů, v oblasti nosu nebo brady.

Braňte se preventivně a včas

Pokud trpíte na opary často, užívejte vitamín B12, vitamin C nebo zinek. Působí antivirově a posilují imunitní systém. Pokud potřebujete urychlit léčbu již vzniklého oparu, dodejte tělu vitamin E. Před vznikem oparů vás ochranní i dostatečná a pravidelná hygiena. Ta je nesmírně důležitá, i když už opar máte. Opar od vás může totiž kdokoliv chytnout, infekce se přenáší velmi snadno. Nezapomeňte si tak hlídat svou sklenici, příbor a s nikým se pár dnů ani nelíbejte.

První pomoc

Pokud už se opar objeví, je důležité ho zachytit včas, ještě na samém počátku. To je ale velice těžké, protože velmi často se stane, že večer ještě nic necítíte a ráno se probudíte s puchýřkem na rtu. Jako první pomoc pro co nejrychlejší léčbu je nejlepší použít antiseptický roztok nebo olej z čajovníku tea tree. Pomůže, ale i obyčejná zinková mast nebo pasta na zuby účinně a rychle zaberou. Opar se nikdy nesnažte propíchnout nebo vymáčknout, aby z něj vytekla tekutina. Že se opar hojí, poznáte podle strupu. Ten byste měli nechat také na pokoji a nestrhávat ho.

Čtěte také: Bojuješ s akné? Tyto rady ti pomůžou.

Jak opar zamaskovat?

Pokud potřebujete opar rychle zamaskovat a vyrazit ven, zkuste trik s žínkou. Měkkou žínku namočte v teplé vodě a pořádně ji vyždímejte. Na několik minut potom přiložte žínku na postižené místo a poté nechte pokožku uschnout. Strup je tak změkčí, vtáhne do sebe a nebude tolik nápadný. K zalíčení oparu nepoužívejte tuhý pudr, ale jen na něj naneste tenkou vrstvu podkladové báze a po něj make – upu. Na rty určitě nenanášejte rtěnku ani lesk na rty, použijte jen hydratační balzám. A můžete vyrazit.

Při výběru odstínu make – upu se vyhýbejte příliš ostrým a tmavým tónům. Na opar byste tak jen zbytečně upozornily okolí.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT