5 typů odpočinku, které každá potřebujeme. Jak si dobít baterky?

Energie. Všichni po tomto velmi náročném a vyčerpávajícím roce jí potřebujeme opravdu hodně. A nejlepší způsob, jak ji načerpat, je dopřát si ten správný odpočinek. Ale odpočinek není totéž jako spánek! Odpočinek zahrnuje regenerační činnosti, které děláme a které nám pomáhají znovu nastartovat naše tělo, když se vyčerpáme.

Jsme pod velkým stresem z té nejistoty, co je všude kolem. Nevíme, co se stane o šest měsíců později s virem nebo kdy zase půjdeme do školy. Existuje spousta starostí, které s tím souvisí. Proto je obzvláště důležité naučit se, jak získat správný typ a množství odpočinku.

Zjistěte své konkrétní potřeby odpočinku

Všechno, co děláš, čerpá z jiné zásoby energie. Nejlepší odpočinek je, když oživíš konkrétní druhy energie, které pravidelně vyčerpáváš.

Jedná se o pět typů odpočinku:

  1. Kreativní
  2. Fyzický
  3. Emoční
  4. Smyslový
  5. Duševní

Možná trpíš deficitem v jedné nebo více z těchto oblastí.

Kreativní odpočinek: Jdi ven

Být v přírodě ti dává úžasnou inspiraci – což je zásadní pro vyvíjení kreativity. Někteří lidé získávají inspiraci také tím, že chodí do muzea, poslouchají symfonii nebo sledují divadelní představení. Najdi si něco, co zapne tvůj kreativní spínač, a věnuj se tomu.

Fyzický odpočinek: Zaběhej si

Jemný pohyb zlepšuje cirkulaci krve, díky čemuž se tvé tělo cítí lépe. V tomto případě nejde o intenzivní cvičení, místo toho se věnuj činnostem, které tě fyzicky baví a pomohou ti relaxovat. Protahuj se, cvič jógu, procházej se venku – to vše tě zbaví stresu a zmírní bolesti, které možná

Emoční a sociální odpočinek: Poděl se o své pocity

Mnoho z nás žije pod úrovní neustálého stresu souvisejícího s našimi emocemi. Musíme žít podle určitého obrazu nebo osobnosti, což nám brání říci ostatním lidem, co se ve skutečnosti v našich životech děje. Začali jsme se bát být skuteční a zranitelní, a to je vyčerpávající. Všichni potřebujeme někoho, s kým můžeme být sami sebou a dokážeme se mu svěřit s tím, co nás trápí.

Smyslový odpočinek: Všechno vypni

Pravděpodobně zažíváš neustálé přetížení, ale možná si to ani neuvědomuješ. Každý den, bez ohledu na to, jak jsi zaneprázdněná, si najdi čas, kdy prostě vypneš a budeš v tichu jen sama se svými myšlenkami. Vypni televizi nebo hudbu a odlož mobil. V noci, když jdeš spát, se ujisti, že je místnost co nejvíce temná a tichá. Dej svým smyslům šanci plně se uvolnit a dobít se.

Duševní odpočinek: Medituj

Trénink meditace, například soustředění se na jediné slovo nebo myšlenku i jen na pár minut, dává tvému mozku šanci se uklidnit. Jít si zaběhat má podobný efekt. Protože se jedná o opakující se činnost, tvůj mozek na to nemusí myslet a může si v klidu relaxovat.

Zdroje: shape.com

Autor: Michaela Richterová
Tagy:
zavřít reklamu