Škola je zavřená, ale přesto se musíš učit. Jak si uspořádat efektivně domácí výuku?

Nastala doba, která klade velký důraz na to, jak jsi zodpovědná a zvládneš své povinnosti bez toho, aby ti v tom pomáhali učitelé. Chce to hodně disciplíny a zodpovědnosti. Nauč se svůj čas trávit efektivně. Rozvrhni si učivo, a ukaž svým rodičům, škole, ale především sama sobě, jak si s touto nestandardní situací umíš poradit.

Přesně si naplánuj, kdy se budeš učit

Nejlepší je, jak se přinutit k tomu, abys plnila své školní povinnosti, nastavit si přesně hodinu, kdy se budeš učit. Například si stanov, že každé dopoledne od 9 do 12 hodin se budeš naplno věnovat škole. Tento čas se snaž dodržovat poctivě každý den. Nenech se ničím rozptylovat. Uvidíš, že za chvíli si na tento rytmus zvykneš a učení ti půjde mnohem lépe. Před tím, než se začneš učit buď ale najezená, a nejlépe připravená tak, jakože jsi šla opravdu do školy.

Přesně si naplánuj, co se budeš učit

Stanov si na každý den tematický plán, co se budeš učit, a dodržuj ho. Nejlepší by bylo, kdyby sis připravila na týden dopředu, jak bude probíhat následující týden. Všechno si sepiš a připrav, abys potom na nic nezapomněla. Můžeš si například doma připravit tabuli na zeď, kde všechno sepíšeš a budeš to mít neustále na očích. Takový plán ti může opravdu pomoct, protože si vytvoříš systém.

Nahrávej videa, jak se učíš, a podporujte se navzájem se spolužáky

Také toto ti může pomoct. Se svými spolužáky si posílej videa, jak se učíš, a co už máš probráno. Nebo si vytvořte společný chat, kde si budete navzájem radit. Toto je motivující. Pokud zjistíš, že tví spolužáci jsou v učení dál než ty, budeš je chtít dohnat a budeš chtít být stejně daleko, jako oni. Zároveň, pokud si nebudeš s něčím vědět rady, vždy se na chatu najde někdo, kdo ti s tím pomůže.

Školu bys neměla zanedbávat. Není dobré vypadnout z tempa, protože potom budeš mít velký problém si na všechno opět zvyknout. A nezapomeň, že to je velká šance všem ukázat, jak jsi zodpovědná.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT