Pohádala ses s rodiči a teď je u vás doma trapné ticho. Tady je 5 kroků, jak prolomit ledy

I nejlepší z vás se jednoho dne stane, že se pohádá doma s rodiči. Možná ti teď vaše hádka připadá jako konec světa, ale není tomu tak.  Nejprve trochu vychladni, nech opadnout emoce. Pak udělej ty ten první krok k usmíření, zkus je pochopit a omluv se, nebo se s nimi snaž dojít ke zdárnému kompromisu.

Krok 1: Dej tomu čas a vychladni

Mezi tebou a rodiči to teď hodně skřípe, a i když to tak nevidíš, máš je ráda a oni zase tebe. Chtěla bys sice všechno vyřešit hned, ale chce to čas. Urovnej si nejprve své myšlenky v hlavě a hlavně uklidni svoje nervy. Běž na procházku nebo se na to vyspi, než přijde další rozhovor mezi vámi. S chladnou hlavou všechno vyřešíte snáz. Pak teprve běž za rodiči a prolom to trapné ticho, které teď mezi vámi panuje.

Krok 2: Říct promiň je důležitý bod k navázání další komunikace

Tohle jediné kouzelné slovíčko stačí k tomu, aby rodiče začali poslouchat, co jim chceš říct a váš další rozhovor bude probíhat v daleko větším klidu. Omluva je dobré řešení také ve chvíli, kdy ti není líto toho, co jsi udělala, ale mrzí tě, že jsi naštvala, nebo možná zranila svoje rodiče. Prostě to řekni.

Krok 3: Zkus se na věc podívat z jejich pohledu

Zeptej se rodičů, aby ti objasnili jejich pohled na věc a pokus se je pochopit. Rádi ti vysvětlí, v čem vidí problém a jaký na to mají názor. Zde však pozor. Může se stát, že se opět rozčílí, protože ještě úplně nevychladli. V ten moment by bylo lepší vrátit se ke kroku jedna a ještě nějakou dobu počkat, než vzniklou situaci spolu budete znovu konzultovat. Pokud se nic takového nestane, přejdi k dalšímu kroku.

Krok 4: Udělat kompromis není nikdy jednoduché, ale vyzkoušej to

Dělat celkově v životě nějaký kompromis není lehké. Zde si to můžeš natrénovat. Pokus se s rodiči dohodnout na nějakém řešení vzniklého problému tak, aby vyhovoval oběma stranám. Nezapomeň, že tě mají rádi a nebudou chtít, aby ses trápila. Mají na srdci tvé nejlepší zájmy.  Můžeš se pokusit prosadit si co nejvíc, ale nepřeháněj to, aby ses nemusela opět vracet ke kroku jedna.

Krok 5: Dodržuj to, na čem jste se domluvili

Už je po všem a nech to plavat. Pokud se ti podařilo prosadit kompromis, dodržuj přesně to, na čem jste se domluvili a ani nezkoušej trochu vybočit z řady. Dopadlo by to jen další hádkou, která už by žádným kompromisem nekončila. Buď ráda za to, že je to za vámi a doma je zase čistý vzduch a opět se spolu můžete koukat třeba na televizi.

Hádka s rodiči není konec světa a vždycky se to časem zlepší. Ať už šlo o malé nedorozumění nebo něco většího, věř, že tví rodiče tě mají rádi a chtějí pro tebe jen to nejlepší. Odpusť a zapomeň, tohle si pamatuj a drž se toho při každé kolizi s rodiči.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT