Naučte se častěji říkat ne – jak v osobním, tak i pracovním životě

Slůvko „ne“ je zpravidla jedním z prvních, které se jako malé děti naučíme říkat. Čím jsme ale starší, tím méně tato dvě písmenka říkáme. Zatímco v dětství nám nedělá problém někoho odmítnout, v dospělosti už je to problém. Pro většinu z nás.

Říci ne někomu, na kom vám záleží – ať už je to rodič, partner nebo třeba kolegyně v práci – to chce pořádnou dávku odvahy.

Většina z nás žije v jakémsi přesvědčení, že si máme vzájemně pomáhat, že máme být druhým po ruce, když nás potřebují a že se máme chovat tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali k nám. Není se proto čemu divit, že na slovíčko ne bohužel až příliš často zapomínáme…


Říci „ne“ není důvod k výčitkám

A co vy? Dokážete někomu říci ne? Umíte odmítnout? Pokud ne, pak je dnešní článek určený právě vám a je dobře, že si tyto řádky čtete. Žijete-li totiž v přesvědčení, že slovíčko ne je důvodem k výčitkám, pak je potřeba vás naučit, že odmítat je stejně tak lidské a normální, jako souhlasit. Vážně!

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, že jsou situace, ve kterých by se vám hodilo slovíčko ne použít? Když to ale neumíte, nemůžete se divit, že sami sebe připravujete o čas – například když vás kolega žádá, jestli místo něho uděláte něco v práci a vy tím pádem musíte zůstat v zaměstnání přesčas.

Uvědomili jste si vůbec, že díky tomu, že druhým nedokážete říci ne, přestáváte být mnohdy tím, kým vlastně ve skutečnosti jste? To třeba tehdy, kdy vás kamarádka požádá, jestli s ní nepůjdete jezdit na koni, i když se jich šíleně bojíte a dobrovolně byste se k nim nikdy nepřiblížili. Je to podle vás v pořádku?

Nebojte se, že by vaše odmítnutí vyvolalo nevoli

Naučit se říkat ne bychom se ve svém vlastním zájmu měli naučit úplně všichni – a to jak v osobním, tak i pracovním životě. Nemusíte se bát, že když někoho odmítnete, vzbudíte v něm nevoli.

Pakliže s něčím souhlasíte jen ze strachu, není to v pořádku. Co třeba vaši kamarádi? Myslíte si, že když kamarádku odmítnete doprovodit do baru, protože se vám třeba zrovna nechce nebo máte jiné plány, že se na vás vykašle a vy přestanete být přítelkyně?

Pokud by se tak skutečně stalo, značilo by to o jediném: nebyla to pravá kamarádka, protože pravý přítel vás nehodí přes palubu jen proto, že mu zrovna nejste po ruce. Naopak respektuje vaše rozhodnutí.

To samé platí i v práci. Opravdu jste přesvědčeni, že vás nadřízený vyhodí ze zaměstnání na hodinu jen proto, že odmítnete zůstat přesčas, protože máte nemocné dítě, které vás momentálně potřebuje ze všeho nejvíce?

Kdyby vás v takové situaci skutečně zaskočil výpovědí, opět to nemluví ve zlém o vás, ale o něm – nechcete přece pracovat pro někoho, kdo nedokáže pochopit, že kromě pracující zaměstnankyně jste také máma, pro kterou jsou její děti vždy na prvním místě.

Autor: redakce GirlWorld.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí
O mužích a ženách 6 fotografií

O mužích a ženách

Pokud patříte k lidem, kteří se rádi inspirují ve studnici lidské moudrosti v podobě krátkých citátů, jistě oceníte citáty „o mužích a ženách“, které přináším..

doba čtení: 8 minut
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí
Jak jezdit bezpečně 3 fotografie

Jak jezdit bezpečně

Řízení v autoškole je jedna věc, ale druhou věcí je řízení bez instruktora. Pokud získáte řidičský průkaz, měli byste si uvědomit, že vás s ním váže velká zod..

doba čtení: 4 minuty
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí
Moudra o životě 6 fotografií

Moudra o životě

V citátech je obsažená veškerá moudrost a pravda, ke které lidstvo během posledních staletí dospělo. Existuje mnoho pravd o vztazích, manželství, lásce, dětec..

doba čtení: 8 minut
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí
Léčivá kuchyně 3 fotografie

Léčivá kuchyně

Je to tak. Kuchyně, která léčí. Lahodné suroviny, skvělé recepty, pohoda a klid při jídle, ideálně s rodinou či mezi přáteli. Inspirace řeckou a italskou kuch..

doba čtení: 7 minut
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí
Nákupy jako nemoc 5 fotografií

Nákupy jako nemoc

Závislost na nakupování byla uznána jako skutečná psychická porucha. Říká se jí oniománie nebo shopaholismus. Stejně jako závislý alkoholik, který není schope..

doba čtení: 4 minuty
CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí
Kouzlete s bylinkami 4 fotografie

Kouzlete s bylinkami

Přinášíme vám bylinkové recepty na úpravu různých druhů masa. Není to totiž tak snadné – ke každému masu „sednou“ jiné bylinky a koření. Uvedené recepty jsou ..

doba čtení: 7 minut
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 25 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 25 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 43 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 25 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 22 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 25 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 13 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 19 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 46 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti Czech E-LV s.r.o