Naučte se častěji říkat ne – jak v osobním, tak i pracovním životě

Přidat na Seznam.cz

Slůvko „ne“ je zpravidla jedním z prvních, které se jako malé děti naučíme říkat. Čím jsme ale starší, tím méně tato dvě písmenka říkáme. Zatímco v dětství nám nedělá problém někoho odmítnout, v dospělosti už je to problém. Pro většinu z nás.

Říci ne někomu, na kom vám záleží – ať už je to rodič, partner nebo třeba kolegyně v práci – to chce pořádnou dávku odvahy.

Většina z nás žije v jakémsi přesvědčení, že si máme vzájemně pomáhat, že máme být druhým po ruce, když nás potřebují a že se máme chovat tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali k nám. Není se proto čemu divit, že na slovíčko ne bohužel až příliš často zapomínáme…


Říci „ne“ není důvod k výčitkám

A co vy? Dokážete někomu říci ne? Umíte odmítnout? Pokud ne, pak je dnešní článek určený právě vám a je dobře, že si tyto řádky čtete. Žijete-li totiž v přesvědčení, že slovíčko ne je důvodem k výčitkám, pak je potřeba vás naučit, že odmítat je stejně tak lidské a normální, jako souhlasit. Vážně!

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, že jsou situace, ve kterých by se vám hodilo slovíčko ne použít? Když to ale neumíte, nemůžete se divit, že sami sebe připravujete o čas – například když vás kolega žádá, jestli místo něho uděláte něco v práci a vy tím pádem musíte zůstat v zaměstnání přesčas.

Uvědomili jste si vůbec, že díky tomu, že druhým nedokážete říci ne, přestáváte být mnohdy tím, kým vlastně ve skutečnosti jste? To třeba tehdy, kdy vás kamarádka požádá, jestli s ní nepůjdete jezdit na koni, i když se jich šíleně bojíte a dobrovolně byste se k nim nikdy nepřiblížili. Je to podle vás v pořádku?

Nebojte se, že by vaše odmítnutí vyvolalo nevoli

Naučit se říkat ne bychom se ve svém vlastním zájmu měli naučit úplně všichni – a to jak v osobním, tak i pracovním životě. Nemusíte se bát, že když někoho odmítnete, vzbudíte v něm nevoli.

Pakliže s něčím souhlasíte jen ze strachu, není to v pořádku. Co třeba vaši kamarádi? Myslíte si, že když kamarádku odmítnete doprovodit do baru, protože se vám třeba zrovna nechce nebo máte jiné plány, že se na vás vykašle a vy přestanete být přítelkyně?

Pokud by se tak skutečně stalo, značilo by to o jediném: nebyla to pravá kamarádka, protože pravý přítel vás nehodí přes palubu jen proto, že mu zrovna nejste po ruce. Naopak respektuje vaše rozhodnutí.

To samé platí i v práci. Opravdu jste přesvědčeni, že vás nadřízený vyhodí ze zaměstnání na hodinu jen proto, že odmítnete zůstat přesčas, protože máte nemocné dítě, které vás momentálně potřebuje ze všeho nejvíce?

Kdyby vás v takové situaci skutečně zaskočil výpovědí, opět to nemluví ve zlém o vás, ale o něm – nechcete přece pracovat pro někoho, kdo nedokáže pochopit, že kromě pracující zaměstnankyně jste také máma, pro kterou jsou její děti vždy na prvním místě.

Autor: Katka P.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.