Naučte se častěji říkat ne – jak v osobním, tak i pracovním životě

Slůvko „ne“ je zpravidla jedním z prvních, které se jako malé děti naučíme říkat. Čím jsme ale starší, tím méně tato dvě písmenka říkáme. Zatímco v dětství nám nedělá problém někoho odmítnout, v dospělosti už je to problém. Pro většinu z nás.

Říci ne někomu, na kom vám záleží – ať už je to rodič, partner nebo třeba kolegyně v práci – to chce pořádnou dávku odvahy.

Většina z nás žije v jakémsi přesvědčení, že si máme vzájemně pomáhat, že máme být druhým po ruce, když nás potřebují a že se máme chovat tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali k nám. Není se proto čemu divit, že na slovíčko ne bohužel až příliš často zapomínáme…


Říci „ne“ není důvod k výčitkám

A co vy? Dokážete někomu říci ne? Umíte odmítnout? Pokud ne, pak je dnešní článek určený právě vám a je dobře, že si tyto řádky čtete. Žijete-li totiž v přesvědčení, že slovíčko ne je důvodem k výčitkám, pak je potřeba vás naučit, že odmítat je stejně tak lidské a normální, jako souhlasit. Vážně!

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, že jsou situace, ve kterých by se vám hodilo slovíčko ne použít? Když to ale neumíte, nemůžete se divit, že sami sebe připravujete o čas – například když vás kolega žádá, jestli místo něho uděláte něco v práci a vy tím pádem musíte zůstat v zaměstnání přesčas.

Uvědomili jste si vůbec, že díky tomu, že druhým nedokážete říci ne, přestáváte být mnohdy tím, kým vlastně ve skutečnosti jste? To třeba tehdy, kdy vás kamarádka požádá, jestli s ní nepůjdete jezdit na koni, i když se jich šíleně bojíte a dobrovolně byste se k nim nikdy nepřiblížili. Je to podle vás v pořádku?

Nebojte se, že by vaše odmítnutí vyvolalo nevoli

Naučit se říkat ne bychom se ve svém vlastním zájmu měli naučit úplně všichni – a to jak v osobním, tak i pracovním životě. Nemusíte se bát, že když někoho odmítnete, vzbudíte v něm nevoli.

Pakliže s něčím souhlasíte jen ze strachu, není to v pořádku. Co třeba vaši kamarádi? Myslíte si, že když kamarádku odmítnete doprovodit do baru, protože se vám třeba zrovna nechce nebo máte jiné plány, že se na vás vykašle a vy přestanete být přítelkyně?

Pokud by se tak skutečně stalo, značilo by to o jediném: nebyla to pravá kamarádka, protože pravý přítel vás nehodí přes palubu jen proto, že mu zrovna nejste po ruce. Naopak respektuje vaše rozhodnutí.

To samé platí i v práci. Opravdu jste přesvědčeni, že vás nadřízený vyhodí ze zaměstnání na hodinu jen proto, že odmítnete zůstat přesčas, protože máte nemocné dítě, které vás momentálně potřebuje ze všeho nejvíce?

Kdyby vás v takové situaci skutečně zaskočil výpovědí, opět to nemluví ve zlém o vás, ale o něm – nechcete přece pracovat pro někoho, kdo nedokáže pochopit, že kromě pracující zaměstnankyně jste také máma, pro kterou jsou její děti vždy na prvním místě.

Author: redakce DivciSvet.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí
Šokující fakta o lidském mozku

Šokující fakta o lidském mozku

(i)

Lidský mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Tvoří součást centrální nervové soustavy a je to jeho nejsložitější část. Má schopnost přijíma..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 29 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí
Boj s hořícím elektromobilem?

Boj s hořícím elektromobilem?

(i)

Hořící elektromobil či hybrid vyžadují od hasičů rozlišný zásah než v případě hořícího konvenčního automobilu. Šup s ním do vody! Elektromobilů a hybridů na s..

doba čtení: minutu Přečíst
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 29 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 34 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 29 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 29 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 34 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 34 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 29 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí
Volkswagen má zájem o JAC

Volkswagen má zájem o JAC

(i)

Volkswagen spolu s automobilkou JAC již dnes spolupracuje na vývoji elektromobilů. Nyní by rád koupil větší podíl této společnosti. JAC Motors členem VW Group..

doba čtení: minutu Přečíst
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 16 lidí
Interview se Stephenem Kingem

Interview se Stephenem Kingem

(i)

Již téměř půl století děsí Stephen King milióny fanoušků svými knihami po celém světě. Některé z nich se dočkaly svého zfilmování a fenomenálního úspěchu a ji..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 15 lidí
Články pro Vás