Nastup na střední školu s úsměvem. Na co se musíš připravit, než poprvé vstoupíš do nové školy?

Prázdniny se pomalu blíží ke konci a spoustu z vás určitě čeká nástup na novou školu. Přechod ze základky na střední je vždy velký krok do neznáma, ale obávat se ho určitě nemusíš. Na co je dobré se předem připravit, než poprvé vstoupíš na půdu nové školy?

Začínáš s čistým štítem

Vstup na novou školu je jako mít před sebou nový ještě nepopsaný list. Jak se zapíšeš, je tak jen na tobě. Na střední škole je všechno jiné, už se na tebe nebude nikdo dívat jako na dítě, ale jako na dospívajícího mladého člověka, který už si o mnohém bude rozhodovat sám. A i učitelé budou mít jiný přístup. Takže i v předmětech, ve kterých si na základce proplouvala s jedničkami bez větší námahy to teď bude znatelně těžší.

Takže nespoléhej na to, že když si patřila na základní škole ve třídě k těm nejlepším, bude tomu stejně na střední. Učení bude víc a tím přibude také potřeba samostudia. Záleží samozřejmě hodně na tobě zvoleném oboru, který by tě především měl bavit a zajímat, ale i tak je předem dobré si uvědomit, že na střední ti nikdo nic zadarmo nedá. A jak se projevíš ze začátku, taková pověst ti zůstane. Není tak od věci ukázat novým učitelům, že nejsi žádný flákač.

Staří spolužáci ti určitě budou chybět, ale za to si najdeš nové kamarády

Určitě není snadné smířit se s tím, že partu, kterou si roky pravidelně vídala, najednou ztratíš. Pokud máš ze základky kamarádky, které můžeš vídat i mimo školu je to super, ale není to určitě ono. Ale ani toho se neboj, takhle to totiž mají všichni tví noví spolužáci. Všichni se budete mezi sebou poprvé seznamovat a vytvoří se tak nové vztahy a přátelství, na které by ses měla určitě už teď těšit. Čím dříve, se začneš bavit s někým, kdo ti bude sympatický, tím lépe.

Začlenění do kolektivu je hodně důležité, nikdo si přece nechce připadat odstrčený. A jak už to tak bývá, velmi brzo se začnou tvořit skupinky, do kterých je později těžší se dostat. Proto neztrácej čas a buď komunikativní a hlavně svá. Mezi takovou spoustou nováčků si určitě i ty najdeš své místo. Pokud si se na základce držela spíše stranou, zachovej si chladnou tvář a nedávej nikomu najevo, že se komunikace s nimi bojíš. Úsměvem nikdy nic nezkazíš a zvýšíš i šanci, že tě někdo osloví sám.

Mysli na svou budoucnost

Ale na střední školu si nejdeš dělat jen nové kamarády. Základka dává obecné znalosti, ale na střední školu si šla s tím, že se budeš věnovat oboru, který tě láká, a který bys do budoucna chtěla dělat už po celý život. Se stejným cílem tam šla pravděpodobně i většina tvých spolužáků. A už tohle vás vlastně spojuje. Ze střední školy se tak snaž vytěžit naprosté maximum, co ti do budoucna může dát.

I když jsi ve věku, kdy se chceš spíše více bavit než učit, nezapomeň, že co zanedbáš teď, budeš chtít dohnat v dospělosti a to už nebude žádná procházka růžovým sadem. To tě už totiž čekají daleko větší a jiné starosti. Na střední škole jsou k dispozici také školní poradci, včetně pedagogicko – psychologické poradny, kteří ti rádi pomohou jak s učením, tak i s rozhodnutím jestli je pro tebe právě tento obor vhodný. Neboj se tak říct si o pomoc i u nich v případě, že toho na tebe bude najednou moc. Začlenění do nového kolektivu tak nakonec nemusí být úplně to nejhorší, co tě na střední škole potká. Všechno naštěstí má ale vždycky své řešení.

Neboj se nástupu na střední školu. Dost pravděpodobně tě totiž čeká jedna z nejlepších etap ve tvém životě.

 

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT