Hra a péče o zuby vašeho čtyřnohého přítele v jednom aneb Dentální hračky pro psy

I pejsci můžou mít problémy s chrupem či tlamou – a není to výjimka. Špatný dech či zubní kámen je jen začátek, který se může vyvinout v zánět dásní nebo parodontitidu. Bohužel, ani v tomto případě není pes člověk a neumí vám sdělit, že je to právě chrup, co je trápí. Můžete tomu však předejít – vždyť prevence je nejlepší volba. Jak na to? Zjistěte v článku.

Shutterstock.com

Pravidelné čištění zubů, veterinární kontroly i hračka pro psa na čištění zubů mohou výrazně zredukovat zápach z tlamy, zubní plak i záněty dásní. A právě hračky pro čištění psích zubů fungují na několika základních principech, které s dentální hygienou psa pomáhají pravidelně a bez vašeho přičinění. 

Jak fungují dentální hračky?

Tím prvním principem je mechanické čištění. Tím, jak pes žvýká hračku, zároveň mechanicky odstraňuje zubní plak, kámen a další nahromaděné nečistoty. Povrch hračky je totiž často texturovaný, s různými rýhami a výstupky, díky kterým se hračka v chrupu dostane i k těžko přístupným místům. 

Dentální hračka také, právě díky zmíněným výstupkům, masíruje dásně psa. Další způsob, jak jednoduše podpořit zdravé dásně a předcházet zánětům ústní dutiny.

V neposlední řadě stimuluje žvýkání produkci slin. Ptáte se, v čem je zrovna toto prospěšné? Sliny jsou totiž plné enzymů, které pomáhají dutinu zbavit potravinových zbytků a bakterií.

Shutterstock.com

Jaké dentální hračky pro psy existují?

Na trhu existuje široká škála hraček pro psy určených k čištění zubů, každá s vlastními specifickými vlastnostmi a výhodami. 

● Gumové žvýkací hračky z odolného, měkkého gumového materiálu. Mnohé z nich mají rýhy nebo výstupky, které pomáhají odstraňovat plak a masírovat dásně během žvýkání. 

● Provazové hračky jsou z pevného provazu a pomáhají čistit zuby podobně jako zubní nit.

● Žvýkací hračky s příchutěmi, které zvyšují atraktivitu hračky pro psy. I tyto hračky mívají texturovaný povrch, ale mohou být vyrobeny z různých materiálů.

● Interaktivní hračky na čištění zubů, do kterých vložíte pamlsky, a pes tak musí pracovat, aby je získal, čímž zároveň čistí své zuby.

● Speciální plyšové hračky, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly výhody jako ostatní dentální hračky z gumy.

● Jedlé žvýkací hračky, které čistí psovi zuby, zatímco hračku postupně pojídá.

Při výběru hračky na čištění zubů pro vašeho psa je důležité zvážit velikost a věk psa, jeho žvýkací styl a bezpečnost či netoxičnost materiálu. Pokud pejskovi vybíráte jeho první dentální hračku, poraďte se s veterinářem. Ten vám může doporučit nejvhodnější typ hračky, které uspokojí potřeby typické pro plemeno vašeho psa. A jestli už máte s dentálními hračkami zkušenosti, podívejte se k ZooRoyal, kde najdete velký výběr. 

Autor: redakce GirlWorld.cz
zavřít reklamu