Menstruační bolesti mají 2 typy. Sama doma si pomůžete pouze s jedním z nich.

Menstruace je přirozené krvácení a součást menstruačního cyklu. Příliš silná menstruační bolest se nazývá dysmenorea. Projevuje se silnými křečemi a ostrou, pulzující bolestí v podbřišku. Bolest vystřeluje i do zad a objevuje se i průjem a migréna.

Co způsobuje menstruační bolesti?

Pokud mluvíme o dysmenoree, a tedy příliš silných a nezvladatelných bolestech, existují 2 druhy a každý má své důvody.

Primární dysmenorea 

Je častější a nezpůsobuje ji žádný jiný zdravotní stav. Příčinou je menstruací způsobená hormonální nerovnováha. Děloha produkuje příliš mnoho prostaglandinů. Tyto chemické látky napínají a uvolňují děložní svalstvo a způsobují tak křeče, které vedou k nepříjemné bolesti. Ta se obvykle objevuje 2 dny před menstruací a po pár dnech se vytrácí. Běžnější je u dívek a mladých žen. S věkem nebo po těhotenství se intenzita bolestí snižuje.

Sekundární dysmenorea

Objevuje se v pokročilejším věku. Bolesti odzrcadlují prodělané zdravotní komplikace nebo nemoci, které mají přímý vliv na dělohu a ostatní části reprodukční soustavy (třeba myomy na děloze nebo endometrióza). Tyto menstruační bolesti mají tendenci zhoršovat se. Začínají ještě před menstruací a vydrží až několik dnů po jejím konci.

Co pomáhá na menstruační bolesti?

foto: Canva.com, Proerecta.cz

Doma bolest snížíte následovně:

  • přikládejte na podbřišek výhřevné podložky, termofor nebo lahev s teplou vodou
  • nevzdávejte se pohybu i pokud se na něj právě necítíte
  • dejte si teplou koupel
  • začnete s jógou pro uvolnění ztuhlého svalstva
  • v lékárně žádejte protizánětlivé léky typu Ibuprofen a Naproxen
  • snažte se relaxovat a odpočívat, hlavně po výkonu
  • určitě nepijte alkohol a nekuřte

Tyto metody tišení bolesti můžete uplatnit u obou typů dysmenorey. Účinnější budou u primární dysmenorey. Při sekundární je potřeba zjistit konkrétní příčinu zhoršeného stavu reprodukční soustavy, takže již jde o věc pro lékaře.

Jak s bolestí pomohou protizánětlivé léky?

Snižují množství prostaglandinů, které děloha produkuje a tím oslabí děložní křeče. Přípravky užijte když máte podezření, že se bolesti blíží nebo na začátku menstruace. Užívejte je pouze několik dnů podle příbalového letáku. Neberte je, pokud trpíte nemocemi jater nebo problémy s trávením. 

ROSTLINNÝ DOPLNĚK PRO ZMÍRNĚNÍ MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ: 

České tobolky Proerecta WOMEN s obsahem drmku, ženšene, macy a hořčíku tlumí menstruační bolest a navozují menstruační komfort. 

Dále pak pomáhají zvládat negativní součásti menopauzy a premenstruačního syndromu PMS. Optimalizují hormonální hladinu a menstruace bude díky nim lépe zvladatelná se slabšími projevy.

foto: Proerecta.cz

Klikněte a podívejte se na všechny doložené účinky přímo na e-shopu Proerecta.cz. Případnou objednávku dostanete diskrétně do 2 dnů, a hned tak můžete tlumit nepříjemnou menstruační bolest.

Kdy s menstruační bolestí zajít za lékařem?

Menstruační bolest je u žen normální. Slabší bolesti a nevolnost utište zmíněnými metodami. Kvůli dysmenoree již budete potřebovat pomoc lékaře. Za ním zajděte, pokud:

  • protizánětlivé léky nezabírají a bolest vám omezuje běžné fungování
  • bolest a křeče se v rychlém čase zhoršují
  • se silné bolesti objevily poprvé
  • se s menstruací objevuje i horečka
  • se bolesti objevují i mimo menstruaci

Jak bude lékař dysmenoreu vyšetřovat?

Lékař provede podrobné vyšetření reprodukční soustavy a pánevní oblasti. Zeptá se na anamnézu,a tedy prodělané nemoci, úrazy a na výskyt problémů u ostatních žen z rodiny. 

Váš “vnitřek” si může prohlédnout ultrazvukem, laparoskopicky nebo dalšími zobrazovacími metodami. Až na základě zjištění lékaře lze cíleně nastavit léčbu, zvlášť pokud trpíte sekundární dysmenoreou. 

Jak se léčí silné menstruační bolesti?

Na doma vám lékař doporučí výše zmíněné techniky tlumení bolesti. Doporučit může také různé druhy hormonální antikoncepce jako pilulky, náplasti nebo nitroděložní tělísko. Pokud nezaberou volně dostupné léky, může předepsat silnější léky. 

V otázce sekundární dysmenorey bude léčba záviset od diagnózy, která bolavou menstruaci způsobuje. Některé komplikace si vyžádají chirurgický zákrok. Náš článek bohužel nenahrazuje prevenci, vyšetření ani léčbu menstruačních bolestí. Nehledejte na internetu a zajděte za gynekologem, který o vás získá nejlepší přehled. 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu