Levandule jako bylinka, která dokáže zázraky

Bylinkovou zahrádku si dnes s oblibou pěstuje každý. Bylinky jsou totiž nejen pomocníci při mnohých zdravotních neduzích, ale také jsou skvělým dochucovadlem do pokrmů. Jídlu zkrátka umí dodat šmrnc! Pokud bylinkovou zahrádku pěstujete, určitě vám v ní nechybí šalvěj, které se také jinak říká babské ucho, a nechybí vám ani levandule, která je nádherně vonící a modře (či až fialově) kvetoucí trvalkou, jež dokáže zázraky.

Levanduli lékařskou pěstují jak ostřílení zahradníci, tak začínající zahrádkáři. Jedná se o bylinku typickou svými nafialovělými kvítky, které rostou na vzpřímených klasech. Bylinku lze popsat jako polodřevitou rostlinu, která dokáže dorůst až do výšky 120 centimetrů. I když jejím původním domovem je Středomoří, dnes se ve velkém pěstuje hlavně ve Francii, kde existují i obrovské lány plné voňavé, zářivé levandule.

Jak jsme ale zmínili, i v Česku se levandule pěstuje s velkou oblibou. Její pěstování je poměrně snadné, ke svému spokojenému životu potřebuje jen teplo, světlo a pravidelnou zálivku. Pokud zvažujete o tom, že ji budete pěstovat, měli byste. Dokáže totiž zázraky. Prozradíme, jaký má levandule vliv na lidské zdraví.

Zdravotní účinky levandule

  • Čaj z čerstvé levandule dokáže ulevit od obtíží nervového původu.
  • Levandule ulevují od nespavosti, podílí se na kvalitním spánku.
  • Levnadule dokáže ulevit od návalů a bolesti hlavy. Pokud trpíte na migrény, čaj z levandule bude vaší spásou.
  • Z levandule se také vyrábí levandulový olej, který pomáhá při revmatismu, úrazech nebo při natržených svalech.
  • Bylinka jménem levandule se používá i pro kosmetické účely. Jedná se o uklidňující prostředek zahánějící stres a nahromaděné napětí, proto se často přidává do koupelových solí nebo do koupelových pěn.
  • Levandule ulevuje od problémů se žaludkem a trávicím traktem obecně. Je to bojovník proti žaludečním kolikám, dobře působí na žlučník a na játra.
  • Levandule je bojovníkem proti astmatu.
  • Inhalování levandulového odvaru urychluje léčbu chřipky i angíny.
Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu