Když rodiče šílí: Co teenageři dělají a rodiče se z toho mohou zbláznit

Puberta je těžké období plné velkých změn, se kterými se každý teenager vyrovnává po svém. Jsou ale věci, které dělají snad všichni puberťáci na světě a všichni jejich rodiče jsou z toho na větvi. Při čtení těchto řádků se zajisté poznáte také.

Bez telefonu ani ránu

Při pohledu na každého dnešního teenagera si všimnete jedné společné věci. Svůj chytrý mobilní telefon nedají takřka vůbec z ruky. Pro rodiče dost nepříjemné, když si chtějí se svými dětmi o něčem promluvit – odpovědi se totiž většinou ani nedočkají. Jenže když v online světě je toho tolik zajímavého, co stojí za neustálé sledování a dospělí už proto prostě jen nemají tolik pochopení. A že jsou i důležitější věci? To jistě jsou, ale dnes zkrátka jakoby ani nežil ten, kdo není dostatečně v obraze.

Rychle všechno foť

Často zůstává rozum stát nad tím, proč si teenageři fotí i svůj oběd. Proč? Polonahá selfíčka před zrcadlem už si pořizuje úplně každý a tak to chce něco nového. A proč také ne, když dnešní mobilní telefony fotí stejně dobře a kvalitně jako digitální foťák, ne-li líp. Fotky a fotopříběhy na sociálních sítích neuvěřitelně frčí a zjistit tak můžete i to, co právě snídá váš oblíbený idol. Cokoliv, co zaujme zvedne sledovanost – a tak se zkrátka musí fotit úplně všechno. Soukromí se dnes příliš nenosí.

Chat a mobilní aplikace jako jediná forma komunikace

Jistě jste si už také povšimli mladých lidí venku v parku nebo třeba v restauraci. Sedí u jednoho stolu, ale nepovídají si, tak jako to bývalo dřív zvykem. Za to každý koukají do svého mobilu – a často si i píšou mezi sebou. Ano, na co se vysilovat mluvením, když se dá poslat zpráva přes Messenger nebo na skupinovém chatu. Dobu, ale nikdo nezastaví, a i když to zajisté dospělé štve a nechápou, kde jsou ty doby, kdy se lidé seznamovali tak, že spolu trávili čas osobním setkáním, možná je na čase přiznat si, že tato doba už se skutečně nikdy nevrátí.

Všichni podléháme trendům – ať chceme nebo ne. A u mladých lidí platí, že potřebují vyzkoušet všechno a dělat to, co dělají jejich vrstevníci. A rodiče budou vždycky šílet.

Autorský text

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu