Jednoduché typy, jak si poradit s domácími úkoly i přípravou na test

Máš potíže se soustředěním, co se týká domácích úkolů a učení na písemky? Všechno kolem tebe tě rozptyluje a místo toho, abys trávila svůj studijní čas učivem, tak brouzdáš na sociálních sítích? Tady je několik jednoduchých tipů, jak si svou práci můžeš ulehčit.

Své úkoly si vždy řádně zapiš a označ

Ve škole si každý den zapiš všechny zadané domácí úkoly, zkoušky, písemky. Také zkontroluj své stránky na webu školy, kam v učitelé často úkoly zasílají. Všechny tyto údaje si pak zaznač do svého diáře a barevně si zaznamenej ty nejbližší a také nejtěžší. Nezapomeň také na domácí úkoly vyžadující více času než ty ostatní. Jestliže tě čeká tvorba projektu, eseje nebo učení na těžkou zkoušku, s tímto úkolem začni jako první.

Dělej si zápisy do sešitů

Je obecně dáno, že psaní na papír je nejjednodušší způsob, jak si zapamatovat učivo. Je vědecky prokázáno, že tato metoda pomáhá uchovávat informace efektivněji než například psaní na počítači. Nezapomeň také na zvýraznění důležitých částí textu, díky kterému se ti při zkoušce nebo testu snáze vybaví naučené učivo.

Pomodoro technika

Už jsi slyšela o tzv. Pomodoro technice? Ta funguje na základě následujícího vzorce:

  • 25 minut práce,
  • 5 minut přestávka,
  • po 4 opakováních celého cyklu následuje přestávka o délce 25-30 minut.

Jedná se o nejlepší studijní techniku na světě nejen pro uchování informací, ale také pro lepší soustředění se nad dlouhými a náročnými úkoly.

Zbav se všeho, co tě vyrušuje

Možná ti tento bod přijde jako primitivní, ale je naprosto zásadní. Před tím, než se vrhneš do práce, ukliď si svůj stůl, vypni telefon a snaž se vyhýbat sociálním médiím v počítači. A kdyby tě rušil i nepořádek v pokoji, ukliď ho. Uvidíš, že pak se budeš moci mnohem více soustředit na daný úkol. Pamatuj také na dobré osvětlení, je prokázáno, že více světla v pracovním prostoru zlepšuje soustředěnost a efektivitu.

Čím dříve se na úkoly vrhneš, tím lépe

Když si zvykneš dělat domácí úkoly hned po příchodu domů, ušetří ti to spoustu času a přemlouvání se. Po návratu domů si dej něco malého na zub a vrhni se do práce.

Využij školních přestávek

Dalším skvělým tipem, jak si usnadnit školní práci, je udělat si co nejvíce úkolů ještě ve škole. Kolik ti to ti ušetří času, o tom snad ani nemusíme mluvit. Proto využij přestávky ke splnění menších úkolů, které nevyžadují velké soustředění. Navíc, jestliže si svůj domácí úkol uděláš se spolužáky, tím lépe.

Používej internet k těm správným účelům

Domácí úkoly se nemusí dělat jen s učebnicemi a poznámkami ze školy. Jistě máš k dispozici internet, právě tam najdeš mnoho aplikací a kanálů, které se věnují různým školním tématům.

Pozor na hlad a žízeň

Nikdy nezačínej na svém úkolu pracovat, když máš hlad. Náš mozek se přirozeně začne soustředit na hlad, žízeň nebo na potřebu jít na toaletu – a úkol jde stranou. Abys tohle všechno eliminovala, nejdříve se najez, připrav si vodu a zajdi si na záchod. Ovšem pozor na příliš těžká jídla, která způsobí to, že se ti bude chtít spát – a lenost získá před prací přednost.

Snad ti tento článek byl velkým přínosem pro tvé studium, které pro tebe nebude až tak složité.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu