Jana (14): Máma je stále opilá. Bojím se o ni i o sebe, už nemáme ani nájem, všechno totiž propije

S mamkou jsme samy už pět let. Táta jedno odpoledne odešel do práce a pak už jen poslal svého kamaráda pro věci a nám dopis na rozloučenou. Odstěhoval se k jiné ženě a mamka to moc špatně brala.

Hlavně jsme neměly nikdy moc peněz, ale táta alespoň něco vydělal. Máma bere každou brigádu, jen aby nás uživila, ale poslední dobou není schopná ani ráno vstát a do práce jít. Propadla totiž alkoholu.

Snídá vodku každé ráno

Pohled na mou mámu je v posledních měsících žalostný. Každé ráno vstane – a jako první sáhne po láhvi vodky. Pak celý den jen pije a není schopná ani vstát a uklidit nebo uvařit oběd, natož, aby byla schopná odejít do práce. Peněz jsme nikdy neměly moc, ale teď už nemáme ani to málo, protože máma všechno propije. Většinu času trávím u sousedky, která je mamkou mé kamarádky. Spím u nich, jím tam, ale vím, že to tak nepůjde do nekonečna.

Babičku to nezajímá

Prosila jsem o pomoc babičku, aby přijela a mamce domluvila nebo aby nám nějak pomohla. Jakkoliv! Jenže ta mi řekla, že je to náš problém, že je máma dospělá a musí se k tomu postavit čelem. Já se ale bojím, že to nedokáže. Je už úplně jiná, úplně mimo, někdy mě ani nevnímá. Už dlužíme i nájemné, majitel u nás už třikrát byl, ale s mamkou nebyla nikdy řeč, vždycky byla úplně na mol. Slyšela jsem je z pokoje, nadával jí a hrozil, že nás vystěhuje. Potom ale nevím, co by s námi bylo.

Chtěla bych jí pomoct

Já bych mámě moc chtěla nějak pomoc, ale vůbec nevím, jak bych to mohla udělat. Teta, u které jsem často, mi říká, že si to musí maminka vyřešit sama, a že by se měla léčit. Teta je hodná a snaží se pomoct, jak může, ale není všemohoucí. Mamka si myslí, že to všechno ještě zvládá a nechce se nechat zavřít do léčebny.

Doufám, že dostane rozum a brzy bude dobře.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu