Jak tě ovlivňuje, v jakém pořadí jsi narozená s tvými sourozenci

Ve tvém osobním růstu hraje důležitou roli také to, kdy ses narodila. Je rozdíl, pokud jsi nejstarší, prostřední, ale také nejmladší z dětí. Přečti si přehled nejzákladnějších vlastností a poznej sama sebe. Ovlivňuje to také tvé chování mimo rodinu. Například ve škole.

Jsi první dítě

To že ses rodičům narodila jako první dítě, má nesporně své klady a zápory. Jednoznačně budeš mít sebevědomí vůdců. Je to dáno také tím, že častokrát musíš hlídat mladší sourozence, a zastáváš tak roli takzvaného druhého rodiče. Naučí tě to být zodpovědnou, ale také ambiciózní. Nevýhodou je, že jsi to právě ty, kdo tuto zodpovědnost musí nést také za své sourozence, a často ti to vadí.

Narodila ses jako prostřední dítě

Pokud jsi prostřední dítě, můžeš se mnohokrát cítit zmateně. Nejstarší sourozenec bývá zodpovědný, ten nejmladší je benjamínkem rodiny a ty častokrát nevíš, kam sebe zařadit, takže svou energii investuješ do rozvíjení přátelství. Budeš mít díky tomu široký okruh přátel a nebudeš vyvolávat spory. Spíš je naopak budeš uklidňovat. Může se také stát, že na tebe budou oči rodičů nejméně dohlížet.

Jsi nejmladší dítě z rodiny

Rodiče na tebe dohlížejí nejvíce. Jsi nejmladší, a je to logické. Zároveň ti toho však povolí nejvíce. Projde ti kde co. Může ti však vadit jejich přehnaná péče, a to bude právě jednou důvod, proč budeš chtít co nejdříve vyletět z rodinného hnízda. Jako nejmladší dítě máš výhodu také v tom, že na tebe nebude kladena přehnaná odpovědnost, a tvůj život bude tak víc bezstarostný.

Někdy se stane, že nemáš sourozence vůbec, vyrůstáš mezi dospělými, a to se odráží v tom, že jsi vyspělejší, než na svůj věk můžeš být. Nemusí se ti však dařit zvládat skupinové spolupráce, protože na to nebudeš zvyklá.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu