Jak přežít vánoční přejídání se?

Tak a je to tady – období návštěv a všemožných dobrot na stolech. Kam se podíváš, je samé jídlo (hlavně to sladké), kterému prostě nelze odolat. Jenže pozor, takové přejídání se může mít nepříjemné dopady nejen na tvou postavu, ale také na tvé zdraví. Zajímá tě, jak se můžeš tomuto obžerství vyhnout?

Jez pomalu a menší porce

Je jasné, že tukům, sladkostem a sacharidům se prostě nevyhneš a nějaké to kilo navíc se zřejmě objeví. Ale abys to moc nepřehnala, snaž se co nejvíce soustředit na jídlo, které zrovna jíš. Omez počet vysoce kalorických potravin, také se soustřeď na to, abys vyvážila pomocí ovoce a zeleniny to, co jíš. Kromě toho jsou skvělým nápadem také menší porce.

Jídlo si začni vychutnávat

Vánoce a cukroví patří k sobě, což znamená, že hrozí riziko nadměrné spotřeby cukru, která je tak častou příčinou přírůstku hmotnosti. Nejlepší trik, jak se vyhnout sladkým jídlům, je vybrat si svou oblíbenou sladkost a na zbytek se ani nedívat. Dalším skvělým nápadem může být vychutnávání si cukroví – díky tomu jej budeš jíst tak pomalu, což tě přivede k uspokojení chutí dřív, než šáhneš po dalším sladkém kousku.

Cvič pravidelně

I když jsou Vánoce svátky pohody, klidu a odpočinku, je dobré myslet na nějakou fyzickou aktivitu i přes svátky.  Abys spálila přebytečné kalorie, které se každý den hromadí, začni nebo pokračuj v pravidelném cvičení – vyjeď si na projížďku na kole, dřepuj, skákej přes švihadlo, běhej nebo vyzkoušej HIIT tréninky. Cokoliv, co tě bude bavit a přiměje tě se hýbat.

A abychom ti pomohli s tvým stravovacím režimem, připravili jsme pro tebe několik zásadních rad:

  • Nejdůležitější je stanovit si výkonnostní cíl, který je nezbytný zejména pro sváteční období, protože je plný mnoha pokušení. Například cíl shodit během vánočních svátků 1-3 kilogramy je senzační.
  • Začni svůj den zdravou snídaní. Snaž se ji nevynechat. Místo sladkých cereálií vsaď na vajíčka, ovesnou kaši, ovoce a spoustu zeleniny.
  • Snaž se dodržovat svůj pitný režim. Obecně se doporučuje vypít 8-10 sklenic vody denně.
  • Připrav si svůj dietní plán, který bude obsahovat několik zdravých potravin, jako je například ovoce, zelenina, ryby, nízkotučné sýry atd. Ty totiž podpoří tvůj zažívací systém tak, aby správně fungoval.

Věříme, že jsme ti alespoň malinko pomohli se nastartovat na toto náročné období, co se jídla týká, a s našimi radami se budeš celé svátky cítit dobře.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu