Jak přežít dovolenou s rodiči? Nemusí to být až takový opruz

Blíží se termín, kdy všichni vyrazíte na společnou dovolenou, ale tobě se letos absolutně nikam s rodiči nechce? Máme pro tebe super tipy, díky kterým si dovolenou s rodiči dokonce užiješ. Jak vyzrát na situaci?

Už se to blíží

Máma už vychystává kufry a nutí tě do nákupu „super“ letního oblečení s veselými obrázky? Možná se necítíš na to, že by sis letos ta infantilní trička na sebe skutečně vzala. Dovolená se ale nezadržitelně blíží, a zatímco před léty bylo skvělé se někam s rodinou vypravit, nyní je to děsná povinnost. Jdeme na tipy, se kterými to zvládneš!

Než se vydáte na cestu

Jsi ve věku, kdy se ti nechce pořád poslouchat chytrá moudra svých rodičů. Zřejmě jim nedochází, že už nemáš v puse dudlík. Aby se celá situace s dovolenou dala zvládnout, zajdi nejdřív do rodinného archivu a projdi staré fotky nebo videa.

Vidíš to teď trochu s nadhledem? Zatímco rodiče se změnili jen trochu a péčí o tebe pořádně zestárli, ty jsi během těch pár let udělala neskutečný pokrok a jsi stále více samostatná. Tak rychlé změny prostě rodičovský mozek nemůže pobrat!

Až tě podesáté budou častovat otázkou: „Není ti zima?“ zkus se nad tím pousmát a místo naštvaného „NE“ jim vysvětlit, že si vážíš toho, jak se o tebe starali. Ale teď už se o tebe nemusí bát. Zvládneš to sama. Rodičům se uleví a budou tě brát jinak! 

Nepřehlédněte: Dávají tví rodiče přednost sourozenci? Přečti si rady, jak to změnit.

Trocha prostoru

I na dovolené máš dostatek prostoru sama pro sebe. Během dlouhé cesty autem si na chvíli dej sluchátka a uvolni se u poslechu tvé oblíbené hudby. I rodiče jsou jistě rádi, když mají klid na řízení nebo probírání sousedských vztahů, které ti nic neříkají. Když se sama aktivně postaráš o svou zábavu a nebudeš během cesty prudit, určitě to situaci ulehčí oběma stranám. I během dovolené si dopřej chvilku pro vlastní relax.

Úsměv všechno zachrání

Sice jedeš na dovolenou s rodiči, a ne s partou, jak sis přála, ale je dobré mít na mysli, že se pomalu karta začíná obracet. Zatímco minulá dlouhá léta se rodiče starali o to, abys měla vše potřebné a snažili se tě zabavit a rozveselit, dnes začíná doba, kdy můžeme udělat aspoň malou radost jim. Nacházíte se v dlouhé koloně aut, kterou nemohou ovlivnit? Nebo jsou vyprodané lístky na místo, kam jste se chystali?

Zkus místo mrčení jako v době, kdy jsi byla miminko, nyní ukázat, že se stáváš dospělou osobou. Zkus úsměv. Řekni něco veselého. Zkus udělat něco, co pomůže celou situaci odlehčit. Z rodičů spadne velký balvan zodpovědnosti za to, že tě nedokázali udělat šťastnou, a celý den se ponese ve veselém duchu.

Půjde to

Není lehké trávit celé dny a noci s lidmi, na kterých vidíme tolik chyb. Zatímco v dětském věku nám rodiče připadali jako hrdinové, dnes je vidíme jako nedokonalé a nudné osoby. Je dobré si uvědomit, že tento postoj mají všichni, kdo dospívají. Rodiče se nijak nezměnili. Měníš se ty, a rodiče to musí „snést.“

Od ubrečeného mimina, přes dítě, které se ve čtyřech letech neustále na vše ptá „A proč?“ až po teenagera, který je momentálně téměř nenávidí. Docela velká soda pro rodiče. A přes to všechno tě pořád milují a doufají, že spolu budete trávit pohodovou dovolenou. Hmm. Tak co, půjde to letos o trochu lépe? Zkusíme na sebe být vlídnější a než prohodíme něco zraňujícího, napočítáme do tří a rozmyslíme si to? Nebylo by to na škodu.

Dovolená s rodiči ve složitém věku, ve kterém jsi, není žádný med. Může to ale být vaše poslední společná dovolená před tím, než se osamostatníš, a tak místo brblání by stálo za to společný čas prožít v pohodě a tvořit příjemné vzpomínky. Půjdeš do toho? Je to velká výzva! Věříme, že to zvládnete a bude vám fajn.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu