Dostala jsi od rodičů svou vlastní platební kartu? Přečti si pár užitečných rad

Zatím jsi byla zvyklá jen na to, že ti rodiče dávali kapesné v hotovosti na ruku. Teď však uznali, že je na čase, abys začala používat platební kartu. Jsi ve věku, kdy už máš určitou zodpovědnost, ale přece jen je pár zásad, které musíš znát. Přečti si pár rad, jak s platební kartou zacházet.

Nikdy nenechávej pin společně s kartou na jednom místě

Pin k platební kartě bys měla znát nazpaměť. Přesto je dobré jej mít napsaný někde na kousku papíru. Nenechávej ho však v peněžence, protože v momentě, kdyby ti náhodou někdo peněženku ukradl, získá kartu i pin a bude ti moct vybrat veškeré finance, které tam máš. Pin si ulož doma na nějaké bezpečné místo, o kterém víš, že nebude volně přístupné všem, kteří tě u tebe doma navštíví.

Svůj pin neprozrazuj ani kamarádkám

Svým kamarádkám sice bezpodmínečně věříš, ale pin od své platební karty jim nikdy neříkej. Mohlo by se ti jednoho dne stát, že přijdeš o peníze a také o kamarádku. Nebo se tvá kamarádka bude chtít pochlubit někomu jinému, aby vypadala zajímavě, že zná pin tvé karty a prozradí to. Potom je velmi jednoduché zneužít tuto informaci ve tvůj neprospěch.

Pozor na to, ať nepřekročíš limit

Ani platební karta není bezedná a díky tomu, že si nemůžeš peníze na bankovním účtu přepočítat stejně, jako bankovky v peněžence, musíš dávat pozor na to, abys nechtěla kartou zaplatit více peněz, než na ni ve skutečnosti je. Mohlo by se ti v obchodě stát, že tvá platba bude zamítnuta a odejdeš s prázdnou. Sem tam je dobré poprosit rodiče, ať se podívají, kolik peněz ti tam zůstává, nebo si to sama zkontroluj přes bankomat.

Platební karta je další krok k tvé dospělosti, ale používej ji s rozmyslem. Ukaž rodičům, jak umíš být zodpovědná.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu