Chceš napsat píseň? Tady je návod, jak na to

Pokud jsi kreativní a miluješ hudbu, bude napsání písničky pro tebe velmi jednoduché. Hudba je ideální způsob, jak můžeš vyjádřit všechno, co cítíš. Můžeš psát naprosto o čemkoli chceš. Žádná pravidla, o čem psát neexistují, takže s tím si nedělej starosti. Piš od srdce a dodržuj jen pár zásadních a jednoduchých kroků.

Nejdřív napiš báseň tak, aby odpovídala struktuře písně

Klasická píseň je rozdělena do několika základních částí, jako je třeba verš, refrén a most Ti zkušenější už přidávají háčky, hudební osmičky či přestávky, ale s tím se ze začátku nemusíš trápit. Klasická píseň má tři verše se stejnou melodií, ale odlišným textem – a vypráví určitý děj. Refrén je chytlavá část písně, která se opakuje zhruba dvakrát a most je jakousi divokou kartou. Používá se nejčastěji mezi refrény na konci písně.

Jak strukturovat píseň

Nejběžnější struktura písně je tato:

  • první verš,
  • refrén,
  • druhý verš,
  • refrén,
  • most,
  • refrén.

Most bys pro svou odlišnost měla dávat až na konec písně. Posluchače probudí a rozproudí. Samozřejmě existuje mnoho dalších způsobů, jak svou skladbu můžeš strukturovat, ale tenhle postup je roky prověřený a tví fanoušci na něj rozhodně uslyší.

Vyber akordy

Akord je sada not. Pomocí nich vytvoříš melodii, jaká lahodí uchu posluchače. Existuje spousta akordů, ale neměla bys je moc míchat dohromady, nebo se v tom sama ztratíš. Vyber si čtyři, které jdou spolu dohromady, a drž se toho. Zaposlouchej se do hudby Taylor Swift nebo do písně Demons od Imagine Dragons.  Drží se jednoduchosti, ve které je krása – a dotáhli to s ní až na samotný vrchol hudebního světa. Pravidlo čtyř akordů má nepřeberné množství variací.

Nahraj si ukázku

Svou píseň asi nenapíšeš za jeden večer. Nejideálnějším řešením, jak ji uchovat, abys nezapomněla, jak má tvá skladba vypadat, je její nahrání. Nezáleží na tom, jestli ji píšeš jen pro sebe nebo svého přítele či rodinu. Nahrávej si opravdu všechno. Kdykoliv se tak ke své hudbě můžeš vrátit a pokračovat přesně tam, kde jsi přestala. Uvidíš, že nakonec se dílo podaří a ty složíš opravdu něco originálního.

Nejlepší věc, kterou můžeš udělat proto, abys napsala dobrou píseň, je učit se od profesionálů. Neposlouchej bezmyšlenkovitě jejich hudbu, ale zamysli se nad tím, kde použili přechod, můstek či hudební osmičku.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu