5 tipů, jak přežít střední školu ve zdraví

Jaké rady by si daly holky, kterým je nyní dvacet a výš, kdyby měly možnost vrátit se v čase a poradit svým náctiletým já? Zjistili jsme to pro tebe.

Dělej, co tě baví

Střední škola může být stresující. Jeden den jsi součástí party, druhý den tomu tak být nemusí. Když se snažíš moc, jsi za šprta, když naopak vůbec, jsi pro změnu za lůzra. Některé věci jsou vyloženě out, jiné jsou must-have. Kdo se v tom má ale vyznat?

Dělej zkrátka to, co tě baví. Neber v potaz názory lidí, kteří se tě snaží od něčeho odradit jen proto, že jim to přijde trapné. Chceš začít studovat další cizí jazyk? Jdi do toho! Baví tě výtvarka a ráda tvoříš? Super, jdi do toho! Nedej se odradit od svých zájmů a vášní.

Vztah nedefinuje, jaká jsi

Mít na střední škole přítele nebo přítelkyni je super. Ale! Nenech se tím vztahem úplně pohltit. Nezanedbávej kvůli němu školu, kamarády ani rodinu. Svůj čas si rovnoměrně rozvrhni mezi všechny své zájmy a povinnosti. A naopak, pokud jsi na střední singl, tak to vůbec nevadí! Vztahy budeš řešit po zbytek svého života, takže je fajn si vychutnat svou nezávislost a nevysedávat u mobilu celé dny a čekat, že se třeba ON ozve. Každá holka je výjimečná a skvělá sama o sobě a nepotřebuje kluka k tomu, aby zvyšoval její sebehodnotu.

Trapasy se dějí pořád, povznes se nad to

Bav se! Hoď obavy za hlavu a jdi do věcí po hlavě. Bojíš se přihlásit se na konkurz do školního představení, protože by si z tebe mohly kamarádky utahovat? Přemluv je, ať jdou na konkurz s tebou! Pokud máš neustále obavy z toho, aby ses náhodou neztrapnila, nikdy si neužiješ pořádnou srandu.

Don’t worry, be happy

Stres z přijímaček na výšku, z maturity, z testů, z ústního zkoušení. Někdy může být chození do školy pěkně stresující. Co s tím, aby ti to nepřerostlo přes hlavu? Někdy je potřeba udělat si místo celodenního učení nějakou akci s kamarádkami. Pokud cítíš, že je na tebe a na tvůj prospěch kladen neustálý tlak, je někdy super dát si odstup a nadechnout se. Nakonec, jsou to jen známky. Nemusíš přece obětovat své zdraví a nervy, abys měla samé jedničky! Dostat občas nějakou dvojku je úplně v pořádku.

Každý se s něčím potýká

Máš občas pocit, že se celý svět proti tobě spiknul? Zalezla by sis nejradši do postele a už nikdy nevylezla? Něco ti prozradíme. Nejsi v tom sama. Nikdo není dokonalý a každý se s něčím potýká. Možná si někdy říkáš, že nejsi dostatečně hubená, nemáš dostatečně hezkou postavu, zkrátka, že nejsi v něčem dostatečně dobrá. V období puberty o sobě každý pochybuje. To je naprosto normální. A pokud máš pocit, že tě kvůli tomu někdo soudí, tak neměj obavy. Každý má plnou hlavu sám sebe a toho, jak na něj kouká okolí.

Takže se nadechni, vydechni a uvolni. Všechno bude v pořádku.

Zdroje: www.girlslife.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu