Veronika (17): Viděla jsem, jak mi bratr málem umřel. Zkouřil se marihuanou

Nikdy jsem nevěřila, že by i obyčejná tráva dokázala udělat něco tak strašného, co se stalo mému bratrovi. Viděla jsem mamku, jak bojuje o jeho život. Od té doby mi může nabízet drogy kdo chce, ani se jich nedotknu.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Pohoda na malém městě

Vyrůstáme na malém městě a jsme s bráchou oba v pohodě. Věnujeme se každý svému – já zbožňuji malování portrétů a daří se mi na internetu prodávat svá první díla, a brácha zase hraje florbal. V našem městečku snad jediné, co se nám může stát, je, že by nás místní spoluobčané okradli o doklady, když kolem nich večer jdeme z diskotéky.

Aspoň to jsem si do nedávna myslela. Potom se brácha stále více začal bavit s Lukášem, který mi od pohledu nebyl příjemný. Vědělo se o něm, že hulí. Ale nic jsem si z toho nedělala, protože trávu přece hulí kde kdo. Mýlila jsem se!

Lukáš bráchu „zasvětil“

Lukáš často chodil se psem sám do přírody. Všichni dospělí v okolí mu to chválili a říkali o něm, jak je pozorný, že se svému psovi tolik věnuje. My ostatní jsme ale věděli, proč chodí na tak dlouhé procházky. V lese za městem si totiž nasadil květiny. Pěstoval trávu a pak ji prodával. Jak se s ním brácha stále více stýkal, vzal ho jednou s sebou.

Pak brácha řekl, že ho Lukáš „zasvětil.“ Ukázal mu místa, kde má trávu ukrytou. Brácha říkal, že by to nikdo na první pohled nepoznal, protože to je místo, kam nikdo nechodí, a navíc je od okolí oddělené nízkým houštím. Nechápala jsem, proč tam s ním šel. Brácha mi pak řekl, že když se o rostliny bude starat, Lukáš mu dá část peněz z prodeje.

Nemohla jsem věřit vlastním uším! Můj brácha, že by se zapletl do něčeho takového?! Byla jsem na něj skutečně naštvaná, ale šlo vidět, že mu to je jedno. Přestali jsme si rozumět a on se stále častěji setkával s Lukášem. Pořád jsem doufala v to, že ho to přejde. Naši byli samozřejmě nadšeni, že brácha chodí do přírody, a ptali se ho, jestli si nepřeje taky psa. Pěnila jsem zlostí.

Začal s tím

Zanedlouho byly bráchovi věci cítit kouřem z trávy. Říkala jsem mu, ať neblázní, protože každý ví, že Lukáš je úplně mimo, že nemá žádnou práci, holku, ani kamarády. Brácha byl jako vyměněný a stále dál chodil s Lukášem starat se o kytky. Nakonec jsem to nevydržela a řekla jsem to našim.

Byli úplně zděšení. Byla jsem ráda, že jsem si to nenechala pro sebe, protože kdyby se do něčeho namočil, nikdy bych si to neodpustila. Naši se snažili bráchovi domluvit a nepouštěli ho nějakou dobu ven. Brácha pak ale vynalezl nový způsob, jak je obelstít, a kryl se sportem s kámošema. Ve skutečnosti se staral o kytky.

Nejhorší den mého života

Jednou brácha přišel domů a šel jako duch. Byl naprosto bledý a šlo vidět, že mu není dobře. Nic neřekl a vešel do svého pokoje. Najednou se ozvala strašná rána. S mamkou jsme se zrovna dívaly na film, tak jsme tam obě běžely a šly jsme se podívat, co tam spadlo. Na zemi ležel brácha a nereagoval. Nedýchal. Srdce se mu zastavilo.

Ječely jsme hrůzou a začaly jsme s masáží srdce. Otevřely jsme mu oči, a ty byly úplně mimo. Nereagoval na nic. Mamka bráchovi masírovala srdce a prováděla dýchání z úst do úst. Já jsem mezitím volala záchranku. Čas se vůbec nehýbal a brácha stále nereagoval. Mamka zběsile bojovala o bráchův život a já se na to všechno dívala, brečela jsem a ječela na něj, ať žije!

Muselo už uplynout několik minut a brácha byl celý promodralý. Řvala jsem hrůzou a snažila se pomáhat mamce, která stále pokračovala v srdeční masáži. Brácha ležel na zemi úplně bezvládně. Nakonec se mamce podařilo jej nahodit. Začalo mu bít znovu srdce!!! Po chvíli začal i dýchat a zanedlouho se vyzvracel na podlahu. Mamka na něj řvala a stále ještě v šoku čekala, až přijede záchranka. Nasedla tam s ním, a pak jsem pár hodin neměla žádné zprávy o tom, co se děje.

Prožíváte podobné životní útrapy jako Veronika a rádi byste se s nimi svěřili? Napište nám na email [email protected].

Měl štěstí, že se mu to stalo doma

V nemocnici mu udělali všechna vyšetření a zjistili, že má vrozenou srdeční vadu. Tím, že si dal marihuanu, se mu jeho vrozená vada, o které nevěděl, projevila. Můj bratr mi málem umřel před očima. Lékaři ho dali dokupy a vysvětlili další postup. Bude muset brát silné léky, aby jeho srdce dostávalo látky, které potřebuje.

Kombinace drogy a srdečních potíží, o kterých jsme do té doby nikdo neměli žádné tušení, byla smrtelná. Doktor řekl, že mamka bráchovi zachránila život. Kdyby se mu to stalo kdekoliv jinde, už bychom ho nikdy živého neviděli.

Lea (16): Dostala jsem předvolání od policie k podání vysvětlení. Tam jsem se dozvěděla něco, co jsem nečekala.

Brácha pak ještě prošel psychologickým vyšetřením, které mu zařídila mamka. Chtěla, ať si ho tam pořádně podají, ať už to skutečně nikdy neudělá. A naštěstí to mělo účinek. Brácha už se s Lukášem přestal vídat, a ani on, ani já, jsme na drogy nikdy nesáhli.

Jsem vděčná, že mamka dokázala bráchovi zachránit život.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu