Nemoci, které postihují jen a pouze ženy

Zatímco muži jsou zoufalí z toho, že je postihla rýma, ženy se musí často vypořádat s mnohem závažnějšími nemocemi, které však muži nemohou znát, jelikož to jsou zkrátka muži. Existují nemoci, které postihují jen a pouze ženské pohlaví, proto je muži nemohou znát. Nemoci, které postihují jen a pouze ženy, jsou logicky gynekologická onemocnění, ale samozřejmě existují i jiná, než gynekologická onemocnění, která se upínají jen na křehké ženské duše. Prozraďme si nejznámější nemoci, s nimiž se ženy musí bohužel poměrně často potýkat.

Vaginální mykóza

Typicky ženským onemocněním je vaginální mykóza, kterou během svého života snad měla každá žena. Jedná se o nemoc způsobenou kvasinkou, která se premnoží a způsobí zánět. Kvasinky se přemnožují často proto, že dochází ke špatné hygieně, že je imunitní systém a organismus oslaben nebo že se konzumuje až přílišné množství sladkostí a cukru. Aby se nemoc z těla vyhnala ven, musí se brát antibiotika.

Zánět vaječníků

Dalším typicky ženským onemocněním je zánět vaječníků. Jedná se jinak řečeno o pánevní zánětlivou nemoc, která může postihnout i dělohu či vejcovody. Nemoc se přenáší pohlavním stykem, při němž se přenáší bakterie. Náchylnější jsou ženy, které jsou velmi pohlavně aktivní a které s partnerem nepoužívají při sexu kondom.

Rakovina děložního čípku

Velice často se ženy potýkají s rakovinou děložního čípku. Proti této nemoci se lze dnes očkovat, ale pravdou je, že mnohé ženy přijdou na onemocnění pozdě, tudíž očkování už nepřichází v úvahu. Většinou se ale stává, že infekce se vyléčí sama. Infekcí způsobující rakovinu děložního čípku je infikována až pětina žen (vyplývá to z nedávných statistik a průzkumů).

Neplodnost

Neplodnost je nejčastěji způsobena poruchou ovulace a také poruchou hormonálních stavů. Neplodnost roste s přibývajícím věkem, od pětatřicátého věku klesá pravděpodobnost otěhotnění. Neplodnost však mohou způsobit i infekce, záněty nebo jiné podmíněné poruchy ženského pohlavního ústrojí.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu