Homeopatická léčba – můžeme se na ni spolehnout?

Homeopatie patří mezi nejznámější oblasti alternativní medicíny. Zároveň je ale také jejich účinek stále hojně propírán. Jde o placebo, legitimní léčebný postup nebo jen matení nás zákazníků? I když má homeopatie dlouhou tradici a mnoho svých příznivců, odborníci se shodují, že v malých granulkách těchto léků dostávají pacienti jen dávku cukru s placebo efektem.


 

Žádné aktivní látky většinou ani neobsahují

Určitě také znáte a možná, že ho i používáte – homeopatický přípravek známý všude po světě – Oscillococcinum. Má nám pomáhat při chřipce, ale… Vyrábí se z vody, ve které je rozmíchána část kachních vnitřností – srdce a játra. Takže, i když jde o jeden z nejprodávanějších léků v Evropě i v Americe, za celou dobu co se prodává – například ve Francii už je to přes 70 let, pacienti dostávají vlastně jen cukr.

Příbalový leták na složení samozřejmě informuje a bavíme se určitě jen o malé dávce, každopádně jeho účinky na chřipku nebyly ani nikdy potvrzeny, ovšem ani vyvráceny. Lék je i tak považován jen za obyčejné placebo, ale jak je vidět lidem, co jsou zvyklí ho užívat, to nijak nevadí.

Léčí se člověk nikoli nemoc

Všichni zastánci homeopatie v posledních více než padesáti letech, neargumentují tím, že homeopatie funguje. Poukazují na to, že vědecká medicína zatím nedokázala, že homeopatie nefunguje. Zastánci homeopatie si tak myslí, že pilulky jsou zvláštní a nejdou ani otestovat standardními lékařskými postupy. V homeopatii platí základní pravidlo. A to, že se léčí člověk a ne nemoc.

Homeopat tak vybírá vhodný lék na základě více symptomů, než jen nemocné části těla, jako jsou na fyzické úrovni vztah k teplu, strany potíží nebo preferované chutě. Hodně záleží také na mentální úrovni pacienta. A i když není homeopatická léčba ověřenou metodou, není důvod ji omezovat nebo zakazovat. Jde také o to, že všechny vědecké týmy, které homeopatika kdy testovaly, jsou svým způsobem jaksi zaujaté. A tak se všechny tyto studie prozatím shodují, že jde skutečně jen o placebo efekt. Ovšem pokud i ten funguje, není důvod homeopatickou léčbu nevyzkoušet.

Je tedy jen na každém z nás, které medicíně dáme přednost a čemu vlastně budeme nebo nebudeme věřit. Zkrátka platí, že víra uzdravuje.

Jenže ono také hodně záleží na naší hlavě. Pokud věříme, že se právě teď pomocí homeopatik – jakýchsi zdravějších léků uzdravíme, stane se tak. Proto se homeopatika považují z velké části jen za dobře nasazené placebo.

 

Autor: Katka P.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ProÚspěch.cz - aktuálně čte 13 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 33 lidí
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 46 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 46 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 50 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 46 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 13 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 46 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 10 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 13 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 33 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 46 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 33 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 33 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 25 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 33 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 13 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 10 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.