Hlavní parametry kontaktních čoček

Věděli jste, že předpis na dioptrické brýle není stejný jako na kontaktní čočky? To znamená, že pokud jste dostali předpis na brýle, nemůžete si podle něho pořídit kontaktní čočky. Než vám optometrista vystaví předpis na kontaktní čočky, je důležité identifikovat konkrétní parametry. Ty ovlivňují finální výběr čoček. Oči každého člověka jsou jedinečné, a proto je důležité mít od lékaře co nejvíce informací, které zpřesní výběr čoček.

Parametry kontaktních čoček

Oční specialista potřebuje k určení správných sférických kontaktních čoček tři základní parametry. Tyto parametry jsou zakřivení, průměr a síla. U komplikovanějších nebo kombinovaných očních vad je potřeba určit také doplňkové parametry. Jakou je adice. Tu potřebují pacienti s presbyopiií, kteří nosí multifokální čočky. Ty mají různé zóny korekce vidění na dálku a na blízko. Torické čočky používají pacienti s astigmatismem. Tyto čočky mají odlišnou sílu v různých meridiánech čočky. Doplňkové parametry těchto čoček jsou osa a cylindr.

Základní parametry čoček

  • Zakřivení (základní křivka) – vymezuje rovnost nebo strmost kontaktních čoček a tedy to jak přilne k vašemu oku. Zakřivení kontaktních čoček by tedy mělo ideálně opisovat zakřivení rohovky vašeho oka. Zakřivení rohovky je měřeno štěrbinovou lampou. Nejčastěji se můžete setkat s hodnotou zakřivení mezi 8,0 a 9,0. Označení zakřivení čoček je uváděno zkratkou BC (Bace Curve). Více informací o zakřivení kontaktních čoček najdete článku – Co znamená zakřivení kontaktních čoček?.
  • Průměr – dalším důležitým parametrem je průměr označovaný zkratkou DIA (Diametr). Je to šířka čočky od jednoho k druhému okraji. Ideálně by měl být průměr čočky za hranicí rohovky o 1,00 – 1,5 mm. V případě, že by byl průměr čočky větší nebo menší, může docházet k podráždění rohovky, v horším případě může dojít až k poškrábání rohovky.
  • Síla – počet dioptrií neboli síla udává schopnost oka lomit paprsky světla. Tento parametr může být popisován také jako převrácená hodnota ohniskové vzdálenosti. Pro tento parametr platí přímá úměra, tedy pokud má čočka ohniskovou vzdálenost 0,5 m, pak má 0,5 dioptrií. Čím vyšší máte dioptrie, tím horší je váš zrak. V případě krátkozrakosti (myopie) vidíte špatně na předměty v dálce, v tom případě máte mínusové dioptrie. Naopak u dalekozrakosti (hyperopií) vidíte špatně na předměty blízké a v tom případě budou vaše kontaktní čočky mít plusové dioptrie. V případě, že objednáváte své čočky na internetu, pak si dejte pozor při zadáván znamenék + a -.

Doplňkové parametry čoček 

  • Cylindr a osa – v případě, že máte-li oční vadu astigmatismus, pak je nutné objednávat čočky s osou a cylindry. Cylindr udává sílu astigmatismu a označuje se mínusovou hodnotu, která stoupá po 0,25. Osu určují stupně od 0° do 180°.
  • Adice – při oční vadě presbyopie, tedy stařecké vetchozrakosti, pak bude váš předpis obsahovat hodnotu adice. Což je doplňková dioptrie pro vidění na předměty v blízkém okolí. Adice je v hodnotách od +0.50 do +3.00. Někteří výrobci čoček místo číslic používají označení low / medium / high. U čoček od společnosti CooperVision jsou navíc rozlišovány dle dominance oka. Vždy je jedno oko dominantní a druhé nedominantní.

Autor: redakce GirlWorld.cz
zavřít reklamu