Šikanou nazýváme jakékoliv chování a jednání, jehož záměrem je ublížit, ohrozit, ponižovat nebo zastrašovat druhého člověka nebo skupinu více lidí. Šikana je věkově neomezená, nejčastěji se ovšem objevuje mezi tou nejcitlivější a nejzranitelnější skupinou – mezi dětmi. Je to vážná agresivní porucha vyskytující se v sociálním prostředí. Je důležité o ní mluvit a ještě důležitější je se bránit.
Sociální sítě – ráj pro šikanu
Doby, kdy byly děti bité nejsilnějším a největším grázlem ze třídy už jsou pomalu pryč. To neznamená, ale že se tyto případy už neobjevují. Novodobá šikana ale pramení nejčastěji na sociálních sítích. Je mnohem jednodušší ponižovat a ubližovat skrze internet. Na děti tam čeká mnoho nástrah a internetem se daleko rychleji šíří pomluvy. Šikana totiž není jen o násilí fyzickém, často mnohem více dětem ubližuje psychický nátlak a posměšky okolí.
I odborníci se shodují, že mnohem těžší je pro dítě být vyčleněn z kolektivu a čelit urážkám a posměškům než dostat pár facek. I přes veškerou snahu dostat do podvědomí rodičů i dětí, jak je důležité o problému mluvit, se děti uzavírají do sebe a nikomu nic neřeknou. Jenže to je to nejtěžší, co můžete udělat. Šikana není ostuda pro toho, kdo je šikanován, ale mnohem větší ostuda, je to pro toho, kdo šikanuje.
Některé děti jsou kruté, bylo to tak vždy
Frajírci a posměváčkové byli v kolektivu vždy. Nejčastěji šikanují děti, které jsou většího vzrůstu, vyrůstají v chladném a odmítavém rodinném prostředí a výchovou jsou vlastně naučeni, že nedělají nic špatného. Často jde o děti, které bývají doma tvrdě trestáni a násilí a urážky jim nejsou cizí. Mnoho dětí, které šikanují, si jen chtějí připadat důležitější anebo to dělají jen pro zábavu.
Ať už je důvod jakýkoliv – je to špatně a každý viník by měl být potrestán. Šikanu potká v životě mnoho lidí. Ale každý si musí uvědomit, že nikdo nemá právo nikomu ubližovat. Strach z toho, že se děti budou chtít pomstít, když se to na ně řekne, je pochopitelný, ale nemělo by to tak být. Ať už se ty sama staneš terčem šikany nebo o někom takovém víš, nenechávej to být a promluv.
Seriál, který chtěl pomoci
Není to tak dávno co televizní stanice Netflix začala vysílat seriál s názvem 13 důvodů proč. V něm dívka, která si připadala jiná než ostatní, zažila šikanu ze strany spolužáků nejen na sobě, ale viděla, že celá škola je jí prolezlá, a že terčem posměchu a urážek se stává mnoho studentů. Měla pocit, že ji nikdo neposlouchá, a že každý jen zavírá před problémem oči. Rozhodla se promluvit zvláštním způsobem a na svém příběhu jaksi ukázat k čemu může šikana vést, spáchala sebevraždu.
Předtím ale ještě na pásky nahrála celý svůj příběh a udala oněch 13 důvodů proč. Pásky poslala třinácti lidem, aby se dozvěděli, proč to udělala a co ji k tomuto zoufalému činu vedlo. Postupně se tak odkrývají hrůzné události a poměry, které na škole panují. Strach ze sexuální orientace, urážky, posměch, ale i sexuální zneužívání.
Seriál měl obrovský úspěch a dokonce i zpěvačka Selena Gomez, která je výkonnou producentkou seriálu, přiznala, že podobné zkušenosti si ze střední školy odnesla i ona. A rozhodně není jediná. Podobné věci se dějí téměř na každé škole a právě proto, aby se nestala žádná tragédie, je potřeba o problémech mluvit – a to pořádně nahlas.
Pokud se stydíte o problémech mluvit s někým blízkým nebo učitelem ve škole, svěřte se cizímu. Linka důvěry je pro tyto účely k dispozici.