Braňte se proti šikaně – není to ostuda

Šikanou nazýváme jakékoliv chování a jednání, jehož záměrem je ublížit, ohrozit, ponižovat nebo zastrašovat druhého člověka nebo skupinu více lidí. Šikana je věkově neomezená, nejčastěji se ovšem objevuje mezi tou nejcitlivější a nejzranitelnější skupinou – mezi dětmi. Je to vážná agresivní porucha vyskytující se v sociálním prostředí. Je důležité o ní mluvit a ještě důležitější je se bránit.


Sociální sítě – ráj pro šikanu

Doby, kdy byly děti bité nejsilnějším a největším grázlem ze třídy už jsou pomalu pryč. To neznamená, ale že se tyto případy už neobjevují. Novodobá šikana ale pramení nejčastěji na sociálních sítích. Je mnohem jednodušší ponižovat a ubližovat skrze internet. Na děti tam čeká mnoho nástrah a internetem se daleko rychleji šíří pomluvy. Šikana totiž není jen o násilí fyzickém, často mnohem více dětem ubližuje psychický nátlak a posměšky okolí.

I odborníci se shodují, že mnohem těžší je pro dítě být vyčleněn z kolektivu a čelit urážkám a posměškům než dostat pár facek. I přes veškerou snahu dostat do podvědomí rodičů i dětí, jak je důležité o problému mluvit, se děti uzavírají do sebe a nikomu nic neřeknou. Jenže to je to nejtěžší, co můžete udělat. Šikana není ostuda pro toho, kdo je šikanován, ale mnohem větší ostuda, je to pro toho, kdo šikanuje.

Některé děti jsou kruté, bylo to tak vždy

Frajírci a posměváčkové byli v kolektivu vždy. Nejčastěji šikanují děti, které jsou většího vzrůstu, vyrůstají v chladném a odmítavém rodinném prostředí a výchovou jsou vlastně naučeni, že nedělají nic špatného. Často jde o děti, které bývají doma tvrdě trestáni a násilí a urážky jim nejsou cizí. Mnoho dětí, které šikanují, si jen chtějí připadat důležitější anebo to dělají jen pro zábavu.

Ať už je důvod jakýkoliv – je to špatně a každý viník by měl být potrestán. Šikanu potká v životě mnoho lidí. Ale každý si musí uvědomit, že nikdo nemá právo nikomu ubližovat. Strach z toho, že se děti budou chtít pomstít, když se to na ně řekne, je pochopitelný, ale nemělo by to tak být. Ať už se ty sama staneš terčem šikany nebo o někom takovém víš, nenechávej to být a promluv.

Seriál, který chtěl pomoci

Není to tak dávno co televizní stanice Netflix začala vysílat seriál s názvem 13 důvodů proč. V něm dívka, která si připadala jiná než ostatní, zažila šikanu ze strany spolužáků nejen na sobě, ale viděla, že celá škola je jí prolezlá, a že terčem posměchu a urážek se stává mnoho studentů. Měla pocit, že ji nikdo neposlouchá, a že každý jen zavírá před problémem oči. Rozhodla se promluvit zvláštním způsobem a na svém příběhu jaksi ukázat k čemu může šikana vést, spáchala sebevraždu.

Předtím ale ještě na pásky nahrála celý svůj příběh a udala oněch 13 důvodů proč. Pásky poslala třinácti lidem, aby se dozvěděli, proč to udělala a co ji k tomuto zoufalému činu vedlo. Postupně se tak odkrývají hrůzné události a poměry, které na škole panují. Strach ze sexuální orientace, urážky, posměch, ale i sexuální zneužívání.

Seriál měl obrovský úspěch a dokonce i zpěvačka Selena Gomez, která je výkonnou producentkou seriálu, přiznala, že podobné zkušenosti si ze střední školy odnesla i ona. A rozhodně není jediná. Podobné věci se dějí téměř na každé škole a právě proto, aby se nestala žádná tragédie, je potřeba o problémech mluvit – a to pořádně nahlas.

Pokud se stydíte o problémech mluvit s někým blízkým nebo učitelem ve škole, svěřte se cizímu. Linka důvěry je pro tyto účely k dispozici.

Autor: Michaela R.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí
Justiční logika 4 fotografie

Justiční logika

Již osm let řeším zapeklitý případ. Jde o jednu obchodní společnost, kde se část společníků rozhodla, že vymění vedení a nasměruje společnost novým směrem. Sm..

doba čtení: 5 minut
StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 31 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 31 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí
Rozvod za 12 let 4 fotografie

Rozvod za 12 let

Tento příběh je z doby, kdy jsem ještě nebyl advokátem, a který jsem zdědil. Na začátku byla docela banální věc, že se klientka chtěla rozvést. Předpokladem r..

doba čtení: 4 minuty
StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 20 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 32 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 44 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 6 lidí
In dubio pro reo 4 fotografie

In dubio pro reo

In dubio pro reo je jedna z klíčových zásad trestního práva a znamená v pochybnostech ve prospěch obviněného. Jak funguje tato zásada v praxi je možno demonst..

doba čtení: 4 minuty
CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 15 lidí