Jistě sis všimla, že naše zvyky a tradice pomalu vytlačují tradice americké. Ať už je to Santa Claus místo našeho Ježíška nebo svátek zamilovaných sv. Valentýn namísto 1. května. Dokážeš si i přesto vzpomenout na některé naše pradávné vánoční zvyky? Právě ty dělaly Štědrý večer tvých prababiček tak kouzelný. Připomeň si je.
Házení botou
Mezi nejznámější české zvyky o Vánocích patří házení botou či pantoflem. Tento zvyk sloužil k tomu, aby nezadaná dívka v domě zjistila, zda se na rok vdá. A jak se takové házení správně provádí? Stoupni si zády ke dveřím, do pravé ruky si vezmi botu a hoď ji za sebe. Jestliže špička boty míří ke dveřím, vdáš se (ve tvém případě asi potkáš nějakého hezkého kluka), v tom opačném případě si budeš muset ještě nějakou dobu na lásku počkat.
Krájení jablíček
Dalším známým a dodnes praktikovaným zvykem je krájení jablíček. Stačí jablíčko na Štědrý den překrojit, ale pozor – ne v půli podél stopky, ale příčně. Jestliže se ve středu objeví hvězdička, značí zdraví, jádřinec ve tvaru kříže je špatným znamením.
Pouštění lodiček
Krásný zvyk, který dotváří vánoční atmosféru. Tady budeš potřebovat celé půlky vlašských ořechů. Do nich vlož malé svíčky (nejlepší jsou ty na dětské dorty – jsou tenké a krátké). Aby ve skořápkách držely, přilep je tam voskem. Pak už jen stačí napustit mísu vodou a vytvořené skořápkové lodičky zapálit a spustit na vodu. Lodičky stále drží při sobě? To znamená, že i na další rok bude rodina držet pohromadě. Jestliže si jde ale každá svou cestou, některé cesty se rozejdou.
Med na tváře
Chceš, aby tě měli všichni rádi a získala jsi tak na oblíbenosti? Na Štědrý den si namaž tváře medem. Nevíme, zda tento zvyk skutečně funguje, ale každopádně med prospěje tvé pleti.
Lití olova
Tady je potřeba velké opatrnosti, protože pracuješ s roztaveným olovem. To pak nalij do vody, ale pozor, i olovo umí prskat. Principem tohoto zvyku je to, že hádáš, co který tvar ze vzniklého olova ve vodě značí. Jako alternativu olova můžeš použít tekutý vosk.
Vánočka s hrachem
Pečete doma na Vánoce cukroví? A už jste s mamkou zkoušeli vánočku? Dříve bylo zvykem vánočku péct buď 22., nebo 24. prosince. Do vánočky se ukrylo zrnko suchého hrášku. Ten, kdo na něj při jídle narazil, měl pak celý další rok štěstí.
Černý nebo zdravý ořech?
Věštit můžeš i z vlašského ořechu. Obdaruj všechny členy rodiny u štědrovečerního stolu vlašským ořechem. Úkolem každého je pak ořech rozlousknout. Jestliže se objeví černý vnitřek, značí to neštěstí, zdraví ořech je symbolem štěstí a radosti.
Věříme, že alespoň jeden český zvyk znáš. Překvap svou rodinu tím, že pro ně přichystáš i některý další ze zvyků.