Založ si svůj blog: Zde je návod, jak to zvládneš

S youtubery jako by se roztrhl pytel. Každý má dnes možnost vyjádřit svůj názor na cokoliv na světě. Pokud se necítíš na to, aby ses pravidelně natáčela a musela tak čelit také pravidelné porci kritiky od hejtrů, dej se na blogování.

Elektronický zápisník tě provede tímto životním obdobím a stane se tvým prostředkem sebevyjádření. Poradíme ti, jak na to.

Kde si blog založit

Existuje mnoho webů, co ti pomohou nalézt domov pro tvůj blog. Některé z nich jsou profesionální, kde se umisťují i stránky firem nebo veřejně známých osobností, jiné naopak existují v podobě aplikací, co ti umožní založit si svou vlastní stránku v rámci jejich velké webové rodiny. Když si přeješ založit si svůj vlastní blog, můžeš tak učinit například na těchto stránkách: WordPress, Webnode, Blog.cz, Blogger.com, Blog.idnes.cz a podobně.

Urči si své téma

Obecně se doporučuje, aby si uživatel vždy zvolil jedno až tři témata, kterým se bude věnovat. Máš v plánu se pouze vypsat a mít svůj blog jako elektronický deníček? V tom případě nemusíš téma nijak řešit a budeš prostě psát, co ti zrovna aktuálně přijde na mysl.

Pokud ale máš ambice, aby tvůj blog někdo četl, zaměř se pouze na něco. Můžeš tedy například psát jen o zvířatech, o filmech a seriálech nebo o módě a podobně. Jakékoliv téma si zvolíš, najdeš si své publikum.

Třeba přijdeš s něčím originálním a staneš se první mladou bloggerkou, která píše o počasí, podnebí, historii či prehistorii, o výrobě velikonočních kraslic nebo třeba o malování hennou na kůži. Je jen na tobě, jaké téma bys chtěla rozvíjet. Možnosti jsou nekonečné.

Styl blogu

Až budeš mít jasně definované téma tvého blogu, zaměř se na styl. Budeš svým čtenářům tykat, nebo je budeš oslovovat třeba myšáčci? Je opět jen a pouze na tobě, jaký styl psaní ti bude vlastní. Preferuješ formálnější styl? Drž se ho po celou dobu, kdy blog budeš psát.

Pravidelnost růže přináší

Myslíš si, že aby tvůj blog někdo pravidelně četl, tak bude stačit do něj napsat příspěvek jednou za půl roku? To ani náhodou. Ještě, než se do práce pustíš, sama si urči, jak často do něj budeš přispívat. Ideálně je zvolit si tempo jednou měsíčně. Tak budeš zvládat vše, co běžně musíš, a stihneš si k tomu ještě udělat radost svým blogem. Přispívání by tě rozhodně nemělo zatěžovat a nemělo by se stát povinností – to raději poruš svá pravidla.

Pozor na češťynu

I když je jasné, že chyby děláme všichni, měla by sis po sobě každý svůj příspěvek alespoň dvakrát pročíst. Vyjádření sebe sama je třeba formulovat vhodnými slovy a neporušovat při tom základní pravidla češtiny. Stránku, kde je velké množství gramatických chyb, nikdo číst nevydrží.

Už se těšíš, až si vytvoříš svůj vlastní blog? Čemu se v něm budeš věnovat?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
Tagy: , ,
zavřít reklamu