Víš, kdo jsou emoční upíři a jak je poznat?

Určitě už jsi na někoho takového narazila – a ani nevíš, že jsi se s emočním upírem setkala. Takovým lidem je dobré se opravdu velkým obloukem vyhnout. Poradíme ti, jak je poznat, aby sis je mohla držet od těla.

Co jsou emoční upíři?

Pokud máš ve svém životě emočního upíra, snadno ho poznáš, když víš, na co si dát pozor. Pokud komunikuješ s někým, kdo v tobě pravidelně vyvolává úzkost, stres, ohromení, strach a depresi, máš vedle sebe emočního upíra. Říká se jim tak proto, že vysávají štěstí uvnitř tebe tak rychle, jako pomerančový džus z krabičky, a poté tě úplně stejně odhodí, když už tě úplně vyprázdnil.

Je důležité si uvědomit, že energetickému upírovi nikdy nestačíš. Snaží se v sobě zaplnit nekonečnou propast a bez ohledu na to, jak moc se tě snaží vyždímat, nikdy nemají dost, protože to, co potřebují, aby se cítili lépe, vychází zevnitř.

Jaké jsou příznaky emočního upíra?

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat, že máš vedle sebe emočního upíra.

Jedná se například o 8 věcí, které emoční upíři dělají:

  • Nikdy za své činy nenesou odpovědnost, problém vždy nechávají jen na tobě.
  • Vždy musí být nejlepší.
  • Kritizují všechno.
  • Vždy umí vyvolat drama.
  • Využívají viny.
  • Chovají se jako mučedníci.
  • Zlehčují vaše problémy a mluví o sobě a svých problémech.
  • Chrlí divné komentáře, které se ti ale vůbec nelíbí.

Jak se cítíš, když máš vedle sebe emočního upíra?

Cítíš se úzkostná, vyčerpaná nebo depresivní

Pokud po strávení času s někým pociťuješ některý z těchto pocitů, může to být obrovská rudá vlajka, která upozorňuje, že je tento člověk emočním upírem. Všichni přátelé, se kterými pravidelně trávíš čas, by měli jednat tak, aby zvyšovali tvůj pozitivní výhled na život a byla jsi s nimi šťastná. Pokud se děje opak, nenech to pokračovat.

Cítíš se odložená a nerespektovaná

Pokud vám člověk pravidelně dává pocit méněcennosti nebo jako bys udělala něco špatně, i když to tak vůbec není, je to pravděpodobně emoční upír. Něco v nich je špatně, takže se snaží, aby ses cítila stejně.

Čtěte také: Co dělat, pokud tě tvá kamarádka jen využívá? Nenech se ponižovat.

Rodiče ti říkají, že tato osoba je pro tebe špatná

Někdy nemůžeš rozeznat, kdy někdo vysává štěstí z tvého života, ale ostatní ano. Pokud tvoji rodiče poukazují na to, že konkrétní osoba má negativní vliv na tvůj život, je na čase se nad přátelstvím opravdu hodně zamyslet a shodit růžové brýle.

Stěžuješ si často na tuto osobu

Pokud zjistíš, že o někom neustále mluvíš ne v tom nejlepším světle, když s ním netrávíš čas, je to velký indikátor toho, že ten člověk může být emocionální upír.

Rozhlédni se kolem sebe a zkus trochu zapřemýšlet. Nemáš okolo sebe nějakou kamarádku, která splňuje tyto předpoklady, raději rychle uteč a toto kamarádství ukonči. Mohla by tě využívat tak dlouho, až bys byla nešťastná. A to přece nikdo nechce!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu