Ti, kteří si myslí, že na ně může chřipka jen během zimy, ti se opravdu pletou. Nemoci, případně viry a bakterie, na nás číhají na každém rohu v jakémkoli ročním období. Je třeba si stále upevňovat imunitní systém, protože jen ten nás dokáže ochránit. Kromě toho existuje ještě několik jiných tipů a rad, jak být odolnějším a jak zbytečně neriskovat, že nějakou nemoc chytíme. O rady a tipy se postarali vědci, kteří zkoumali, kde na nás bakterie a viry nejčastěji číhají.
Začněte si mýt ruce častěji
Umýváte si ruce, když přijdete domů z práce nebo ze školy? Umýváte si ruce po jíždě městskou hromadnou dopravou? A co umývání rukou po hrátkách se psem? Vědci jsou toho názoru, že za onemocnění mohou právě neumyté ruce, na které se doslova nalepují bakterie a viry. Z nedávných průzkumů skutečně vyplývá, že u lidí, kteří si myli ruce i pětkrát denně, se snížil počet onemocnění dýchacích cest o pětačtyřicet procent.
Pokud se domníváte, že si musíte ruce umývat neustále jen dezinfečním mýdlem, není to tak. Postačí vám mýdlo jakékoli a teplá voda, jen je třeba si na umývání rukou opravdu dbát a nepodceňovat to.
Máte vlastní propisku?
I když to někomu může přijít úsměvné, ani nevíte, kolik bakterií a virů se nachází na propiskách a tužkách. Cizím perem píšeme většinou na poště nebo v bankách, když si jdeme vyřizovat třeba půjčku. Pokud do banky nebo na poštu či do podobné instituce míříte, doporučujeme mít stále tužku či propisku svou.
Podle vědců se používání cizích propisek a tužek nemusí vyplatit hlavně tehdy, kdy je vyhlášené období chřipek a nachlazení. Skrze propisku je možné se velmi snadno nakazit. Svou propisku ideálně noste v nějakém pozdře, občas ji utřete dezinfekčním ubrouskem (také si dezinfekčním ubrouskem utřete třeba mobilní telefon nebo jiné předměty, které často používáte).