Umíš se správně opalovat? Raději zkus tyhle rady

Možná i tebe láká vidina krásného lenošení v hamace nebo na piknikové dece jen s knihou v ruce, a nejlépe poblíž vody. Ať již míříš na slunce sama, s rodiči, nebo s kámoši, podívej se s námi na postup, který je dobrý před sluněním dodržet.

Má tvé tělo dostatek vitamínů? A co pomůže na spálenou kůži?

Opálení? Nežádoucí!

V Evropě a Americe se setkáš s názorem, že lidé vypadají lépe, odpočatě a příjemněji, když mají opálené tělo a tvář. Nebylo tomu tak odnepaměti. Ještě před sto lety bylo opálení velmi nežádoucí a značilo velmi špatné postavení ve společnosti. Bylo odznakem pracující třídy – a být opálený znamenalo, že dřete na poli rukama.

A podobný názor převládá v mnoha asijských zemích dodnes. V Japonsku, Koreji, Číně, nebo třeba v Indii považují opálené lidi za pouhé manuální pracovníky, nad které se snaží kancelářská a vyšší vrstva povýšit. Tamní lidé si tak nekupují pouze opalovací krémy s extra vysokým faktorem, ale po příchodu domů na sebe pečlivě nanášejí i krémy bělicí kůži. A to jak muži, tak ženy. Každý prostě touží po tom, aby byl ve společnosti co nejvýše postaven.

U nás a v okolních zemích je tomu naopak. Z televize na nás vykukují dokonale upravené hvězdy, které se světu snaží dokázat, že nejlepší chvíle jejich života je, když můžou prožít opalovačku a párty na pláži. Něco takového by v Asii považovali za nesmysl. Holt jiný kraj, jiný mrav.

Než se vydáš na slunce

Před každým pobytem na slunci bys měla tělo důkladně ošetřit pomocí opalovacího krému. Ideální jsou voděodolné krémy, které chrání pokožku před UVA i UVB zářením. Takový krém si nanes alespoň dvakrát denně na celou plochu těla, která je vystavena slunci. Bohužel je ozónová vrstva stále větší a vážných nemocí kůže, které jsou spojeny s přílišným sluněním, přibývá i mezi mladými. Krém si prostě na sebe napatlej a vůbec nad tím nepřemýšlej. Je jedno, zda jedeš na kolo, na hory nebo se budeš toulat městem. Vždy se dokonale starej o svou kůži.

Dobré je vědět, že i vlasy a rty si zaslouží péči. Rty přetři pomádou s UVA s UVB ochranou, a na vlasy si můžeš nastříkat ochranný sprej.

Dobré je hlídat si i přirozený přísun beta karotenu a zinku. Takže když se budeš ládovat melounem, třešněmi, mrkví, nebo třeba hráškem, nemusíš nic řešit, a tvá kůže, vlasy i nehty si budou i v létě doslova libovat.

Ups! Spálila jsem se…

Každému se nám někdy stane, že se spálíme. Je dobré si pohlídat, aby se to už potom dlouho neopakovalo. Ale když už je kůže spálená, na přemýšlení je pozdě.

Vyhledej nejbližší lékárnu nebo drogerii a postříkej si postižené místo přípravkem obsahujícím panthenol. Ten kůži zklidní, vyživí a obnoví. Postup budeš opakovat několikrát denně, až do té chvíle, kdy tě pokožka přestane pálit.

Pokud nemáš přípravek s panthenolem, na popálenou kůži od slunce se hodí i jogurt nebo zakysaný mléčný výrobek. Obsahuje spoustu vitamínů a probiotických kultur, které kůži dodají ztracenou výživu a obnoví její buňky.

Kdy na slunce nechodit?

Ne nadarmo jižní evropské národy dodržují siestu. Období mezi jedenáctou dopoledne a druhou odpoledne je slunce nejsilnější, a nejvíce spaluje. V té době si dej od slunění pauzu a věnuj se jiné činnosti. Pokud není zbytí a budeš na slunce muset, zvol silnější ochranný krém nebo oděv, který kůži zahalí. Nezapomeň na pitný režim!

Slunění je příjemné, ale nic se nesmí přehánět. Už se těšíš, až si užiješ krásný letní den? Přejeme ti pohodové opalování!

Zdroje: healthline.com, luxiders.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu