vodní želva (zdroj foto: angiekaydilmore.blogspot.com) | ilustrační fotografie
článek: Tvoje exotická zvířecí kamarádka želva. Proč tohle zvířátko stojí za úvahu a jak se s ním zabavíš?
Jaké potřebují podmínky
Suchozemská želva nepotřebuje mnoho. Postačí jí plastový vyšší box, ve kterém bude mít dostatek zelené potravy, nějaký kámen, na který si může vylézt a nepohrdne ani koutkem, ve kterém bude moci nerušeně odpočívat. V létě je pak klidně můžeš dát za zahradu, která jim bude připomínat jejich přirozené prostředí a bude tam mít i dostatek přirozené stravy.
Vodní a polovodní želvy potřebují terárium nebo akvárium, kde bude většinu plochy tvořit voda. Kromě toho ale musí mít i kousek souše, protože netráví všechen čas jen pod vodou. Většinou se tento prostor vytváří za pomocí velkého kamene, na který si želva vyleze, když se jí nebude chtít plavat.
Nezapomeň, že želvy patří do živočišné třídy plazů. Jsou tedy studenokrevné a teplota jejich těla se mění podle aktuálního okolního prostředí. Jejich tělo tedy neprodukuje teplo a jsou odkázané na teplo a světlo zvenčí. Zvláště pak v zimním období je velice důležité želvě svítit výhřevnou žárovkou. Potřebuje se v určitém místě pravidelně vyhřívat, takže na dostatek UVB záření pro ni nezapomeň.
Jinak je ale nenáročná, drápy a zobák si obrušuje sama, jen ji musíš dodat sépiovou kost. Ta jí dodá také potřebnou dávku vápníku, který je důležitý pro vývoj krunýře. Jestliže želvu nebudeš nevhodně krmit a bude mít dostatek světla a tepla, nemusíš se obávat, že by s ní byly nějaké potíže. A bude to kamarádka opravdu na celý život.