Otravují vás při snídani nebo na ně narážíte při vaření večeře? Řeč je o molech, kteří jsou častým společníkem v domácnosti, byť nechtěným. Když se objeví jeden mol, automaticky začne jejich velké rojení a narážet na ně budete nejen při vaření v mouce nebo v jiných podobných potravinách, ale také při dělání svačiny či při uklízení. Takzvaní potravinoví moli jsou známí tím, že kontaminují potraviny jak v kredenci, tak také ve spíži. Jak s nimi bojovat? Jak se jich zbavit?
Pokud hovoříme o potravinových molech, hovoříme o zavíječi moučném, který je nevitaným hostem a nevhodným spolubydlícím. Mol potravinový je na rozdíl od mola šatního (se kterým se často plete) dvakrát tak větší, navíc má na křídlech hnědé nebo černé skvrny. Ostatně co mají společné, je, že jsou oba stejně otravní a každý se jich chce zbavit. Jenže jak na to?
Vymyjte skříně
Jestliže objevíte ve své domácnosti moly potravinové, je třeba odstranit všechny napadené potraviny a následně vymýt skříně a kredence. Všechny kredence kompletně vykliďte, rohy skříně taky nezapomeňte pořádně vytřít. Právě tam se skrývají larvy molů, které jsou největší hrozbou a z nichž se moli vylíhnou.
Zkuste to s postřikem
Abyste se jich opravdu nadobro zbavili, je třeba po vymytí skříní aplikovat postřik v týdenních intervalech. Postřiky lze samozřejmě koupit zdravotně nezávadné, konkrétně bývají určeny lezoucí hmyz. Pokud se vám po měsíci neobjeví v interiéru žádný mol, postřik zabral a vy jste boj s moly vyhráli.
Nezapomínejte na prevenci
Pokud se po měsíci moli neukazují v kuchyni či jinde, sice to znamená, že jste nyní s nimi zatočili, ovšem neznamená to, že se nemohou vrátit. Mohou se vrátit a rádi se vrací. Proto nezapomínejte na prevenci. Do kredencí či skříní s potravinami a spíží pověste pytlíček se sušenou levandulí, která moly odpuzuje. Potravinám bylinka nic neudělá, jen je ochrání před tímto hmyzem.