To nejošklivější slovo šikana. Jak se proti ní můžeš bránit?

Možná nepatříš mezi populární holky a sem tam se najde někdo, kdo se snaží využít tvé nedokonalosti k tomu, aby tě všelijak urážel nebo šikanoval. Můžeš se pak cítit méněcenná nebo ti to sebere tvé sebevědomí. Díky tomu se třeba bojíš chodit do školy nebo ven, mezi ostatní. Nedej se a začni se účinně bránit.

Popros dospělého o pomoc

Pokud existuje někdo takový, kdo ti ubližuje, a je jedno, jestli to je ve škole, venku nebo v zájmovém kroužku, nikdy to není dobře. A ten dotyčný by měl být zastaven. Pokud si netroufáš sama, popros někoho dospělého, komu věříš, aby ti s tím pomohl. Nemusí to být jen rodiče, ale například také učitel nebo trenér. Prostě osoba, které věříš a víš, že ti pomůže. Hlavně učitelé, kteří s tím mají zkušenosti, ví, jak nejlépe zakročit.

Jak se můžeš bránit sama

Proti nechtěné šikaně se můžeš účinně bránit také sama. Takový útočník vesměs sám maskuje své problémy tím, že útočí na ostatní, kteří mu připadají slabší. On sám může mít spoustu komplexů, které si kompenzuje tímto způsobem. Dej mu najevo, že se ho nebojíš, ale neoplácej mu stejnou mincí. Neschovávej se a neutíkej. Po čase agresor sám vzdá útoky na tebe, protože ho to přestane bavit, když neuvidí požadovaný výsledek, jaký čekal.

Jak reagovat, když se agresor objeví

Na urážky, že jsi například tlustá, mu odpověz: No a? Jsem se sebou spokojená taková, jaká jsem. Tím mu vezmeš vítr z plachet. Možná to ještě párkrát zkusí, ale nakonec to vzdá. Hlavně se vždycky chovej klidně a sebevědomě, i když se v ten moment takhle necítíš. Nenech se vyprovokovat a ukaž mu, že jsi nad věcí. Pokud vycítí, že to tak není, jeho útoky by se mohly stupňovat.

Nikdy si nezaslouží být ponižovaný a šikanovaný. A proto ani ty nedělej ostatním věci, které nechceš, aby se jednou staly tobě.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT