Soňa (13): Kamarádi začali během karantény s drogami. Nevím, co mám dělat

Soňa se během karantény zaměřovala na školu. Nic jiného jí ani nezbylo. Rodiče mají rádi, když se dodržují pravidla. Ve volných chvílích mohla na internetu chatovat s přáteli, a taky jezdili s rodiči do přírody. Když se karanténa začala uvolňovat, Soňa své dřívější kamarády málem nepoznala.

Byli jsme skvělá parta

Soňa a její kamarádi ze sídliště spolu trávili po škole hodně času. Každý sice měl i své koníčky, kam docházel, ale i tak se pokaždé našla aspoň malá část dne, kdy mohli být venku spolu. Kecali, prohlíželi si videa, bavili se internetovými výzvami. Jednou dokonce tancovali v parku jen tak v plavkách. Byli super banda.

Někteří chodili na stejnou základku, jiní dojížděli za školou dál. Pokaždé se dokázali sejít a užít si super chvíle. Karanténa je ale rozdělila a viděli se jen v rámci hovorů na WhatsAppu. Někteří se přestali ozývat úplně.

Karanténa všechno změnila

Když se zase sešli po několikatýdenní karanténě, některé své kamarády Soňa nepoznávala. Připadali jí totálně mimo. Někteří z nich neplnili úkoly do školy nebo je dokonce rodiče nechali doma celý den bez dozoru, aniž by po nich vyžadovali školní práci. „Moje matka si myslí, že celé dopoledne sedím nad školou, ale na to kašlu,“ říká Monika. Začala se poflakovat na ulici.

„Jednou mě kontrolovali měšťáci, tak jsem řekla, že jdu nakoupit babičce.“ Monika se chytla nové party. Úplně se změnila. Za tak krátkou chvíli!

Petr se začal jinak oblékat

Soňa byla tak zklamaná z toho, že se Monika změnila. Ani další z kamarádů jí už nepřišel stejný. Petr byl vždycky sportovec – zkoušel v parku triky na skejtu, a v poslední době se rozhodnul, že se podle internetu naučí taky triky s koloběžkou. Když se ho Soňa zeptala, jak mu to jde, odpověděl jen: „Na to kašlu. To je zábava pro mimina.“

Soňa nechápala, jak se mohl tak rychle změnit. Zjistila, že ani jeho rodiče během karantény nijak nekontrolovali. Měl úplně jiné oblečení, než jaké nosíval dříve. „Už se těším, až si konečně budu moct udělat piercing. A taky šneka do ucha,“ překvapil ji náhle Petr. Představa kamaráda, jak má v uchu obří náušnici ji nijak nelákala.

Co za tou proměnou vězí?

Soňa nemohla přijít na to, co se to s jejími kamarády stalo. Pak se ale objevila Radana a divila se, že o ničem neví. „Jsou z nich poloviční fetky. Ubožáci.“ Petr i Monika odešli od party a mířili za skupinkou lidí, která se krčila uvnitř „pelechu“. Tak se říkalo místu v hustém křoví v jejich parku, kde se poflakovali feťáci. „Cože?“ vyhrkla Soňa.

Nevěřila vlastním očím. Její kamarádi se za tak krátký čas úplně proměnili. „Prý hulí, chtějí zapadnout a být swag,“ řekla ještě Radana. Soni bylo divné, že měl Petr na sobě oblečení, jaké nikdy předtím nenosil. Asi chtěl zapadnout do nové party.

„Nevím, co mám dělat.“

Soni to bylo moc líto a nevěděla, co má dělat. Chodila od ničeho k ničemu a přemýšlela, jestli má nějaký smysl to říct doma. Napadlo ji, že to kamarádi zvládnou, ale pak si vzpomněla na všechny ty děsivé případy, o kterých slyšela na besedách ve škole, nebo na internetu. Všechny prý začínaly stejně. Že to byla jen malá změna. Jen lehké drogy. A potom se z těch lidí staly skutečné trosky. Jako Glumové z Pána Prstenů. Rozhodně nechtěla, aby takhle její kamarádi skončili.

Rozhodla se. Dál se uvidí.

Rozhodla se, že zavolá na Linku bezpečí. Tam jí řekli další postup. Taky se nakonec svěřila i rodičům. Nechce, aby se z jejích kamarádů staly trosky. Už teď je jí jasné, že se s ní kámoši už nikdy bavit nebudou. Budou ji mít za bonzáka. Ale za ten pokus to stojí. Nechce, aby se proměnili v toho pána, co k nim jednou přišel do školy.

Mohlo by Tě zajímat: Radka (14): Nový spolužák nás začal šikanovat, společně jsme na něj ale vyzráli.

Byl to vyléčený feťák a mluvil o tom, jak jeho kamarádi na fet umřeli. Měl jizvy po celých rukách. A ukazoval jim své fotky z doby, než se rozhodnul jít na odvykání. Z jeho party zbyl jediný. Ostatní zemřeli. Bylo jim okolo 30 let. Děs. Tohle fakt nechtěla, aby její kamarádi zažili.

Soniným rodičům se ozvala máma od Moniky a poděkovala jí. Monika tak s hulením zavčas přestala a zase jsou se Soňou kamarádky. Petr už se s nimi ale nevídá, tráví svůj čas v „pelechu“.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT