Simona (14) : Epilepsie přišla náhle, mnohé ji vzala, ale zároveň získala nejlepší kamarádku do konce života

Simona byla jako každá jiná holka. Ve třídě oblíbená. Všechno se však změnilo, když dostala svůj první epileptický záchvat. Její kamarádi se jí začali vyhýbat. V té nejtěžší chvíli, kdy zůstala úplně sama, za ní přišla Ema, která měla stejný problém s bratrem. Nakonec se z nich staly nerozlučné kamarádky.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Nemoc přišla nečekaně

Simona je obyčejná holka, která má své zájmy a koníčky. Ve škole oblíbená dívka nikdy neměla problémy. Jednoho dne však přišla z vyučování pozdě. Měla rozbitou hlavu, špinavé oblečení a vůbec si nepamatovala, co se jí stalo. První, komu došlo, co může být příčinou zapomnění, byla její máma. Simonu vzala k doktorovi a ten bohužel tuto skutečnost potvrdil.

Život Simony se s příchodem epilepsie změnil

Simoně se ze dne na den změnil život. Musela začít dodržovat přísný režim. Chodit a vstávat musela každý den stejně, bez ohledu na to, zda byla škola nebo prázdniny. Musela velmi omezit sportovní aktivity a to ji hodně mrzelo. I přes veškeré dodržování toho, co nařídil lékař, epileptické záchvaty se vracely. Přicházely náhle a nečekaně. Simona se trápila svou situací, zvlášť proto, že se tohle nedá ovlivnit.

Kamarádky se Simoně začaly vyhýbat

Vypořádat se s epilepsií nebyl jediný Simonin problém. Ve třídě pro ostatní začala být divná. Kamarádky s ní prvně komunikovaly, i když šlo poznat, že se ji snaží vyhnout, ale postupem času se s ní přestaly bavit úplně. Simona zůstala opuštěná. Byla naštvaná na svou nemoc a nenáviděla ji. Dokonce přicházeli i myšlenky na sebevraždu. Ale naštěstí byla tak rozumná dívka, že se o nic tak zásadního nepokusila.

Ema si k Simoně cestu našla i přes její nemoc

Simona se postupně začala smiřovat s tím, že ji ostatní kvůli její nemoci zavrhli. Jednoho dne však u nich doma zazvonil zvonek a za dveřmi stála její spolužačka Ema. Byla to taková ve třídě zakřiknutá holka. Chodily spolu sice do jedné třídy, ale Simona Emu moc neznala. Nikdy se s ní nebavila, protože ji přišla taková jiná. Ema však byla hodná holka, rychle pochopila, že se Simona trápí a přišla ji podat pomocnou ruku.

Maminka Simonu konečně pustila bez obav ven

Ema se svěřila Simoně, že její bratr trpí stejnou nemocí ale je ještě v horším stavu, jak ona. Mají s ním velké starosti, a proto kolikrát s nikým nechce ani mluvit. Ví však, jak se v takových případech, kdy člověk dostane záchvat zachovat. Maminka bez větších obav holky spolu pustila samotné ven a Simona v Emě našla dobrou kamarádku a už si nepřipadala tak sama. Nakonec se z nich staly nejlepší kamarádky.

Epilepsie je nemoc, která přichází nečekaně a potkat může každého. Není dobré odhánět od sebe lidi, kteří touto nemocí trpí. Nemůžou za ni.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT