Proč se kazí zuby?

Zuby jsou naší součástí a měli bychom se o ně starat stejně, jako se staráme o jinou část těla. Zuby se navíc podílí na dobrém prvním dojmu, který na lidi děláme. Pokud jsou zuby ošklivé, nečisté nebo zkažené, nikdy neuděláme tak dobrý první dojem, po jakém sníme a toužíme. Pokud nepatříte k lidem, kteří se pyšní hezkými zuby, možná se ptáte, co děláte špatně, co je důvodem takové kazivosti zubů?

Zuby máme v dospělosti opravdu jen jedny, už nám nevypadnou a nedorostou jako v dětství. V dospělosti se nám už ani neobnoví, jako to dělají nehty nebo vlasy. Snažme se tedy vyhýbat se chybám, kterých se dopouštíme v péči o zuby. Právě naše chyby vedou často ke kazivosti zubů.

Samozřejmě je třeba na úvod ještě říct, že mnozí lidé mají kazivé zuby v genech. S tím bohužel nelze nijak bojovat. Geny opravdu mohou mít vliv i na to, jak vaše zuby vypadají. Pokud však nemáte v rodině nikoho s kazivými zuby, pak přestaňte dělat chyby a pečujte o své zuby tak, jak se má.

Máte nevhodný kartáček

Mnozí lidé si vybírají kartáčky podle toho, jak vypadají nebo kolik stojí. Jenže podle vzhledu ani podle ceny se kartáčky už dávno nevybírají. Kartáčky se také nevybírají podle televizních reklam, kterým opravdu nelze věřit. Doporučujeme zvolit kartáček s malou pracovní hlavou, která je hustě osázená měkkými rovnými štětinami. Kartáčky s tvrdými a řídkými štětinami jsou to nejhorší, s čím si můžete zuby čistit. Takové kartáčky nikdy neodstraní ze zubů plak, který přispívá k vytvoření zubního kazu.

Nevyměňujete si kartáček

Velkou chybou, kterou děláme, je, že si nevyměňujeme kartáček. Ne nadarmo se říká, že je třeba si kartáčky měnit každé tři měsíce. Ptáte se, proč si musíme kartáčky měnit? Důvodem jsou hromadící se bakterie v používaných kartáčcích, které se umístí do štětin kartáčku. Bakterie poté napadají zuby a mohou způsobit zubní kámen.

Autor: Katka Procházková
Tagy: ,
zavřít reklamu