Přijmi se a měj se ráda taková, jaká jsi… Hrozně se ti uleví.

Jsi na sebe často dost přísná, trápíš se, když se ti něco nepovede a ztrácíš naději, že někdy to bude lepší? Změň to a nauč se mít ráda. I se všemi tvými chybami, ty přece mají všichni kolem tebe. Ode dneška se začni konečně chválit a ne jen pořád kritizovat.

Nebuď na sebe tolik přísná

Pokud máš pocit, že sama sobě jsi největším kritikem, není to dobře. Jeden den se pozoruj a uvědom si, kolik chyb za pouhý jeden den na sobě najdeš. Večer si polož otázku, jestli je skutečně nutné se neustále takto bičovat a snižovat si sebevědomí. Odpověď je jasná, určitě není! Jsi jen mladý člověk na chyby a omyly máš právo. A pokud jsou to vesměs jen banality, kdy ti nevyšel test z matematiky, nebo jsi nedokázala říct kamarádce ne a byl z toho problém, uvědom si, že svět se nezboří!

A příště se můžeš rozhodnout jinak a test si opravíš. Musíš se sama se sebou víc skamarádit a nebát se být sama sebou. A jak to udělat? Řekni si, že se každý den budeš třeba hodinu věnovat jen sama sobě a dělat jen to co zrovna chceš, co ti dělá radost. Začni chodit tancovat, čti si, poslouchej hudbu, maluj nebo si třeba zdřímni. Jen aby to tebe samotnou naplnilo.

Musíš si sama sebe víc vážit

Dnešní doba je těžká a zlá co se týče kritiky z okolí a udávání směrů a stylů podle, kterých bychom se měli chovat. Neustále se nám někdo snaží říct, jací bychom měli být, jak bychom měli vypadat a co bychom měli dělat. My to vnímáme, ale na to jestli to tak chceme i my se už nezeptáme. Nedopadá to jinak než depresemi, že jsme nedokázali splnit něčí očekávání, že nejsme tak chytří, tak úspěšní a krásní jak bychom měli podle společnosti být.

Tvým úkolem od teď bude nesledovat kritiku a trendy z okolí, ale zaměřit se sama na sebe. Musíš ze sebe mít radost a neříkat si co neumíš a nemáš, ale naopak co umíš a dovedeš. Určitě najdeš hned několik věcí, které ti jdou a ve kterých jsi dobrá. Nemusíš vynikat z davu, jde o tvé osobní úspěchy. Jsi dobrá a spolehlivá kamarádka, pomáháš své mamce, hlídáš sourozence a baví tě cizí jazyky? Může to být cokoliv, a za všechno se nezapomeň každý den pochválit. Zasloužíš si to.

Nikdy se s nikým nesrovnávej, ty jsi originál

Závist je přirozená lidská vlastnost, a pokud jde o rozumnou míru, nic na tom není. Každý občas závidí své kamarádce hezkého přítele, delší a štíhlejší nohy nebo úspěch ve škole. Ovšem tím se nesmíš nikdy začít užírat. Lidi kolem sebe obdivuj a možná se nech inspirovat. Vždyť ty sama máš hned několik silných stránek a delší nohy ke štěstí nepotřebuješ. Neustále si připomínej své vlastní přednosti a uvidíš, jak se ti okamžitě uleví.

Na pochvalu od druhých nikdy nečekej a raději se pochval sama. Zaručeně ti to pomůže

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT