Pejsek není jen pro zábavu – je třeba si ho pořádně ochočit!

Je třeba psům určovat jisté hranice, aby z nich nevyrostli agresivní jedinci, kteří musí být nakonec utraceni právě kvůli své agresivní a nebezpečné povaze. Psi byli domestikováni již od pradávna, dokonce již ve starém Egyptě lovci a sběrači měli ochočené psy, což nám dokládá provedená genetická studie. Vědci tak došli k závěru, že psi se vyvinuli z evropských druhů vlků.

Jak si tedy pejska ochočit?

Na rozdíl od vlků ale psi samozřejmě prošli vývojem, který zmírnil jejich agresi, a stali se z nich o dost přátelštější zvířata. Díky mutaci jsou schopni jíst podobnou stravu jako lidé, což je také známka toho, že pes zdomácněl. Ne nadarmo se přeci říká, že pes je nejlepším přítelem člověka.

Naučte svého pejska všemu, co bude potřebovat

Nicméně, pejskovi je třeba se věnovat, a hlavně ho vycvičit, pokud ho máte již od štěňátka. Je třeba ho považovat za „své dítě“. Tomu také musíte všechno ukázat a vše naučit, protože přišlo na svět bez jakékoli zkušenosti. A je jen na vás, co mu do toho života prozradíte a jak je vybavíte. Stejně tak to mají i pejsci.

Často vám dokážou přerůst přes hlavu a už nevíte, jak situaci zlepšit.

V této situaci je vhodné vyhledat:

Odbornou literaturu – pokud bude stačit pár odborných rad, které si zvládnete nastudovat sami doma, je dobré se v knihkupectví poptat na příslušnou odbornou literaturu, která se zaměřuje právě na výcvik pejsků, ve které určitě najdete podobný problém, jaký vás s pejskem trápí, a jistě zde najdete odpověď, jak na něj.

Cvičitele – pokud máte někde v blízkosti psí cvičák, neváhejte a v době výcviku tam se svým pejskem přijet. Určitě zde narazíte na specializovaného cvičitele, který vám rád poradí s konkrétním problémem, co se svým pejskem máte. Určitě vám bude prospěšné, když s pejskem budete na cvičák chodit pravidelně, protože pejsek tím získá disciplínu, která je nutně potřebná do začátku, pokud chcete s pejskem provést určité změny.

Kynologa – existuje spousta kynologických klubů, které se specializují na všechny druhy a rasy pejsků, na jejich potřeby a neduhy, ví o všem, co by vás mohlo trápit a hlavně ví, jaká je příčina daného problému. Dokážou vám poradit, jak se v dané situaci chovat, jak pejskovi pomoci a tím pomoci i sobě. Pokud jste totiž zoufalí z chování svého pejska, on to dokáže vycítit a v momentě, kdy mu dojde, že má nad vámi určitou převahu, už pro vás jeho cvičení nebude vůbec lehká záležitost.

Nicméně, disciplína není otázka jen „nevychovaných“ psů. Cvičit musíme i ostatní zvířata, dokonce i domácí kočky. Ty si rády dělají, co chtějí a občas se jejich chování královen domácnosti dostává do extrémů. Raději buďte připraveni a nenechte, aby vás zvíře ovládalo.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT