Pavla (17): Spolužáci se mi smáli, že jsem příliš hubená, začala jsem přibírat a teď se musím léčit

Pavla byla vždy hodně vysoká a štíhlá dívenka. Sportovala a věnovala se atletice, ale děti ve třídě se jí smály, že je příliš hubená a dělaly si z ní srandu. Narážely na to, že je vysoká a hubená tak, že jí lezou všude kosti. Pavla se tak stále více uzavírala do sebe a bála se na veřejnosti odhalit.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od naší milé čtenářky. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

V pubertě šla však její váha prudce nahoru, ona přestala aktivně sportovat, a i vlivem hormonů začala rapidně přibírat na váze. Dnes se nadváhy nemůže zbavit. Děti se jí však už nesmějí.

Ty jsi ale čára

Pavla vynikala mezi dětmi ve sportovních aktivitách, od útlého dětství se věnovala aktivně atletice a byla velmi vysoká a také hubená. To děti využily k posměškům a přezdívaly jí „čára“. Pavla se postupně uzavírala do sebe, styděla se, že je příliš hubená a odmítala se školou chodit na plavání nebo v létě navštěvovat koupaliště. Když přešla na druhý stupeň základní školy, přestala chodit i do atletiky a rozhodla se, že nějaké to kilo přibere, aby vypadala víc žensky a holky a kluci ve třídě se jí už neposmívaly.

Rychle našla kamarády

Kila sice nenabírala tak rychle, jak si představovala, získala však i nové kamarády, kteří stejně jako ona přešli na druhý stupeň na gymnázium. Později už na sport neměla ani pomyšlení, věnovala se jen škole a svým novým kamarádům. Zjistila však, že kluk, který se jí líbí, má rád dívky pevnější, a tak začala více jíst a užívat doplňky stravy. Váha šla nahoru, a to také díky hormonům. Její dívčí tělo se pomalu přeměňovalo v ženu. Přirozenému procesu však nevědomky Pavla pomohla sama, a potom se nestačila divit.

„Začala jsem přibírat, konečně mi začala růst prsa, mé tělo se měnilo a já jsem měla radost. Začali si mě totiž všímat i kluci – a také Marek. Kluk, který se mi líbil od mého nástupu na gympl. Byla jsem šťastná. Pak jsem ale začala nabírat nekontrolovatelně moc, a to byl další problém,“ vypráví Pavla.

To se spraví

I Pavly maminka si všimla, že dcera přibírá hodně rychle, až příliš. Vzala ji tedy k lékaři, ten potvrdil, že jde o přirozenou změnu dívčího těla, Pavle doporučil zdravěji se stravovat a řekl, že se to samo určitě spraví. Když ale ani po roce žádná změna nepřišla, museli lékaře navštívit znovu. Pátrali po příčině, až se Pavla přiznala, že váze pomohla tak trošku sama užíváním doplňků stravy. Ty musela vysadit a čekalo se, zda se váha upraví.

Prožíváte podobné životní útrapy jako Pavla a rádi byste se s nimi svěřili? Napište nám na email [email protected]

Pavla však dále spíše přibírala, i když sama už nechtěla. „Už mi to stačilo, byla jsem tak akorát, měla jsem konečně nejen prsa, ale i zadek. To se klukům líbilo, nikdo se mi už nesmál, a já jsem vypadala jako většina mých kamarádek. V průběhu let jsem ale s pravidelností nějaké to kilo přibírala, a to už se mi nelíbilo, už to bylo příliš a jako by to nešlo zastavit. Začala jsem si opět pomáhat, ale tentokrát přípravky na snížení hmotnosti. To byla ale úplná hloupost a metabolismus jako by se zbláznil,“ pokračuje Pavla.

Režim a psychika

Po návštěvě několika lékařů přišel verdikt. Pavlu tížila psychika už od malička a výrazným přibráním a následnou touhou zase rychle něco shodit si pěkně nabourala metabolismus. Dostala tedy pevně stanovený režim a musí se hýbat i správně stravovat. Což pro dnes již sedmnáctiletou Pavlu není moc snadné. I přesto se nevzdává.

„Začala jsem chodit na jógu i s kamarádkou, snažím se jíst všechno, ale s mírou a pomalu se dávám zase dohromady. Tím, že jsem střídala nízkou váhu s vysokou a sama se snažila to ovlivnit, nebylo pro tělo úplně dobré, dnes vím, že musím jít zlatou střední cestou. Už se ale nehroutím, jsem vlastně spokojená, ale pár kilo bych dolů dát chtěla,“ končí své vyprávění Pavla.

Nemá smysl nic lámat přes koleno a dopovat se přípravky, které tělo spíše ničí. Příroda si sama najde správnou cestu.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT