Osvědčené kroky k cestě za sebeláskou aneb jak se mít ráda?

Před několika lety tento pojem rozhodně neobnášel takovou popularitu, jakou má dnes. Pojem sebeláska (anglicky více známé self love) se dnes dostává zasloužené pozornosti – a spolu s ní se i mění pohled na současný svět.

Někdo dosud možná nepochopil samotný úděl tohoto hnutí, ale věz, že tvůj život může udělat mnohem příjemnější, a hlavně spokojenější. Tak hurá do toho!

Zapátrej v knihkupectví

Pochopit samotnou sebelásku a podstatu úcty vůči sobě samé, je se vší upřímností běh na dlouhou trať. Každý, kdo si tímto bojem prošel nebo dokonce ještě stále prochází, ti s klidem potvrdí, že honba za selflove je běh na celý život. S každým dnem, s každou minutou jsi ale mnohem dál. Do začátku je dobré přečíst pár knížek, sebevzdělávat se v tomto novém směru.

Mezi osvědčené typy rozhodně patří například dílo Nepřítel v mé hlavě od německého doktora Hammera Matthiase, který se svou tvorbou také soustředí na získávání své vlastní sebedůvěry. Knihkupectví jsou těmito díly narvány k prasknutí, takže nebude příliš složité najít si ideální kousek pro tebe. Stačí zavítat do oddělení psychologie nebo do kategorie pro dospívající.

Pečuj o sebe

Sebeláska vychází zevnitř, od tebe samotné. Jak řekl nejeden talentovaný autor – jak můžeš milovat ostatní, když nezvládneš milovat sebe samou? Do určitého období si většina dívek nalhává, že je to jen nepravdivý strašák. Ale časem zjistíš, že bez lásky k sobě samé nebudeš nikdy spokojená, ať se budeš snažit sebevíc.

Péči o svoje tělo a duši tomu půjdeš naproti. Kup si něco pěkného na sebe — něco, v čem se cítíš dobře. Dbej na osobní hygienu. Vyzkoušej novou kosmetiku nebo si jen kup pěkný lak na nehty. S každým tímto drobným rozhodnutím jsi zase o krok blíže.

Neporovnávejte se s okolím

Ráno nestíháš, přijdeš do třídy a vidíš svou pěknou spolužačku, upravenou a v nádherných šatech. To ti na sebevědomí nepřidá, ale není to chyba ani tebe, a dokonce ani tvojí spolužačky. Protože obě jste krásné svým způsobem. Upravené i neupravené, rozcuchané i učesané.

Nepřehlédněte: Nejde ti učení? Poradíme ti, jak to doma zvládnout.

Neporovnávej se se svým okolím, neshazuj své kamarádky – a už vůbec ne sebe samou. Zkus si například na zeď lepit malé barevné papírky. Hloupost? Ale funguje to! Napiš si tam jednu drobnou lichotku nebo oblíbený citát. Když to budeš mít každý den na očích, naučíš se svět kolem vnímat jinak. Mnohem pozitivněji – a to se pak odrazí i ve vztahu k tobě.

Pochval se někdy

Přiznej si to, největším kritikem jsi ty sama. Žádný neznámý člověk na ulici neřeší, že máš flek na kalhotách, že máš špinavé tenisky nebo zacuchané vlasy. Nikdo si nevšímá těch drobných chybiček tak jako ty. A s tím je třeba přestat. Musíš se přijmout taková, jaká jsi, i se všemi chybami a nedokonalostmi. Protože ač tomu odmítáš věřit, mají je i všechny tvoje kamarádky. I tvoje učitelka matematiky, a dokonce i ta prodavačka, která se vždy tak pěkně usmívá.

Cesta za sebeláskou je komplikovaná a je důležité si umět přiznat svoje chyby, protože ne vždy se vše může zdát růžové. Ale výsledek za to rozhodně stojí.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu