Oniománie: posedlost nakupováním! Netrpíte jí taky?

Oniománie rozhodně nemá nic společného s anglickým slovíčkem onion neboli cibule. V žádném případě se tedy nejedná o závislost na cibuli, ať už v jakékoli podobě. Slovíčko oniománie je pojmenování pro činnost, kterou drtivá většina žen dělá ráda: nakupování!

Jen málokterá žena by dokázala odolat příležitosti koupit si něco nového. Určitě se shodneme na tom, že nakupování je pro většinu z nás příjemným způsobem, jak se odreagovat, jak alespoň na chvíli vypnout od starostí běžných dní nebo jak si zkrátka udělat radost či si zlepšit náladu. Co když ale záliba v nakupování přeroste v něco více?

Oniománie neboli shopaholismus či patologické nakupování

Patologické nakupování. Shopaholismus. Oniománie. Všemi těmito názvy se pojmenovává jediné: závislost na nakupování. Pokud oniománií trpíte, pociťujete krátkodobý, ale zato velmi silný a intenzivní pocit štěstí pokaždé, když si koupíte něco nového. Vlastně je to úplně to samé, co zažívají například drogově závislí.

Jak poznáte, kdy už je to závislost?

Možná si teď pohráváte s myšlenkou, že právě onen známý fakt, že ženy obecně nakupování milují a užívají si jej plnými doušky, hovoří o tom, že oniománií trpíme všechny do jedné. Ono se to sice na jednu stranu logicky nabízí, protože je pravda, že se o ženách často říká, že jsou nákupy doslova posedlé.

Mezi zálibou v nakupování a duševní chorobou zvanou oniománie (nebo jak jsme zmiňovali o pár řádků výše shopaholismus či patologické nakupování) je jeden podstatný rozdíl: příprava na nákupy jako taková.

Člověk trpící oniománií dělá z obyčejného nakupování jakýsi obřad. A patřičně se na tento obřad připravuje ještě před tím, než na samotné nákupy vůbec vyrazí.

Pacienti, kteří jsou duševně nemocní a nakupování je pro ně jako droga, jsou schopni strávit i dlouhé hodiny pečlivými přípravami – složitě vybírají, co si vezmou na sebe, sepisují seznamy, jaké obchody musí navštívit, připravují si plánky a harmonogramy.

Nakupování bez rozmýšlení

Každá z nás si někdy něco koupila, i když moc dobře věděla, že si to třeba z finančního hlediska nemůže dovolit. Někdy si zkrátka uděláme radost a teprve až doma čelíme následkům. A i tady je rozdíl mezi tím, kdy vás nakupování pouze baví a kdy už jste na něm závislí – tedy patříte mezi oniomanické pacienty.

Kdo trpí patologickým nakupováním, ten je schopný vysát během nakupování svůj účet do posledního halíře a je mu to přitom úplně jedno.

Pacienty nakupují často, a především nakupují v opravdu velkém měřítku, aniž by pohlíželi na následky, které by mohly nastat. Jsou schopní utratit peníze za 30 laků na nehty, nevystačí si s jednou halenkou, musí jich mít třeba pět a neodejdou z obchodu, dokud neukořistí klidně 20 různých sprchových gelů.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu