Onemocnění slinivky jsou velmi nebezpečná. Jak jim předcházet?

Každý orgán v našem těle může sužovat nějaké onemocnění. I slinivka může být napadena. Bohužel onemocnění slinivky patří k velmi nebezpečným onemocněním, s nimiž si není radno zahrávat. Pokud se u vás projeví prvotní příznaky nějakého onemocnění slinivky, ihned zavítejte k lékaři a požádejte o vyšetření. Je třeba podchytit nemoc slinivky včas, aby léčba netrvala dlouho a byla snadná.

Onemocnění slinivky je stejně tak nebezpečné jako onemocnění žaludku. V obou případech se vyplatí zamířit k lékaři ihned, co dojde k rozeznání prvotních příznaků. Prozraďme si, s jakými nejčastějšími onemocněními slinivky se potýkáme a jak jim případně předcházet.

Onemocnění slinivky, která nás postihují nejčastěji

K nejčastějším onemocněním slinivky patří akutní zánět slinivky projevující se nečekanou silnou bolestí v levém boku. Bolest bývá tak silná, že může vystřelovat do zad. Může k ní dojít při konzumaci alkoholu nebo po tučném a smaženém jídle. K bolestem se přidává nevolnost, také plynatost a opakované zvracení. V takovém případě se musí ihned vyhledat odborná lékařská pomoc, při akutním zánětu slinivky zůstává pacient v nemocnici, kde probíhá léčba.

K dalším častým onemocněním slinivky patří chronický zánět slinivky, při kterém je bohužel slinivka trvale poškozena. Bývá způsoben nadměrným pitím alkoholu, na vině může být i nadměrná konzumace mléčných výrobků. Chronický zánět slinivky se projevuje nechutenstvím, nechtěným hubnutím, také žloutenkou nebo průjmy.

Jak předcházet onemocněním slinivky

Samozřejmě i onemocněním slinivky lze předcházet, a to například tak, že se budeme vyhýbat alkoholu, který způsobuje záněty slinivky a mnohdy i nádory na slinivce. Vyhneme se také tučné stravě, která slinvku dokáže potrápit. Zvýšíme konzumaci ovoce a zeleniny a omezíme konzumaci potravin, které člověka mohou nadýmat.

Vyplatí se také začít pít bylinkové čaje, doporučujeme konkrétně čaje z meduňky, která uklidňuje slinivku, dále čaje z heřmánku nebo zeměžluči. Prevencí je i hořec žlutý, jehož suchý kořen dokáže obnovit funkci slinivky.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu