Neupínej se na sociální sítě… Ničí vztahy i jednotlivce

Už v minulých letech na problém, který mohou přinášet sociální sítě, upozorňovali psychologové i učitelé a možná jsi to slyšela i doma od rodičů. Hrozbu v tomto virtuálním démonovi už ale vidí stále více lidí a rozhodně oprávněně. V čem je největší problém? A jak se od sociálních sítí odpoutat tak, aby ti dobře sloužily, ale zároveň tě neničily?

Sociální sítě převrací hodnoty

Internet dříve sloužil lidem k vyhledávání informací, novinek, zajímavých webů, pomohl s vytvořením referátu nebo doplnil čtenářský deník. Dnes je to vše jinak. Drtivá většina mladé generace je pohlcena sociálními sítěmi, převrací jim hodnoty a odtrhává je od reálného života. Je potřeba si uvědomit, že facebook a ostatní sociální sítě přímo útočí na psychologii člověka a vyvolává v lidech závist, lhaní a neustálou touhu porovnávat se s ostatními. Od sociálních sítí by sis tak i ty možná na čas měla dát pauzu, co myslíš?

Dokonalý svět vypadá jinak

Zvláště pak pro mladé lidi často představují sociální sítě jakýsi dokonalý svět, kde se může všechno a všichni to vidí a komentují. Představ si ale, že si koupíš novou věc, se kterou se chceš samozřejmě pochlubit. Vyfotíš ji, dáš na svůj profil, ale nepřijde odezva taková, kterou si čekala. Bude se ti ta věc líbit pořád? Závislost se dá vypěstovat i na pochvalných komentářích a lajcích. Člověk se pak dostává zcela mimo realitu běžného života a žije život virtuální. Jenže ten je mnohem nebezpečnější než ten skutečný.

Mysli na sebe a své zdraví a maličko zpomal

Jen těžko někdo někomu zakáže sociální sítě úplně. Nikdo ti neříká, ať si smažeš svůj účet. Pokud ale sama vidíš, že už to maličko přeháníš a není jediná věc, kterou bys nesdílela s virtuálním světem je čas se zamyslet. Když mobil odložíš, možná si všimneš, že nebe je dnes krásně modré a sluníčko svítí. Neustálé připojení k internetu má navíc negativní vliv na naše zdraví. Člověk má pak pocit, že musí být neustále k dispozici a cítí tak zodpovědnost, která v konečném důsledku může vést až k depresi a úzkostem.

Zavři oči a představ si ten slastný pocit, kdy úplně vypneš svůj telefon a alespoň den se na něj vůbec nepodíváš. Takovou očistnou terapii si naordinuj častěji. Možná si nakonec uvědomíš, že ti všichni z tvého okolí měli nakonec pravdu a ty sociální sítě ke svému životu zas tak nutně a moc vlastně opravdu nepotřebuješ.

Zkus to jeden den být offline. Uvidíš jaké to je.

 

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu