Nemoci očí je třeba léčit včas. Jaké sužují člověka nejčastěji?

Máte zarudnuté oči a pocit cizího tělesa v oku? Oči vás pálí nebo nadměrně slzí? Pak jsou vaše oči nejspíše nemocné a je třeba zavítat co nejdříve k lékaři. Nemoci očí jsou něco, co se rozhodně nesmí podceňovat. Pokud byste nemoci očí zanedbali, mohli byste zrak ztratit úplně. A pokud nechcete chodit s bílou holí, pak je třeba nemoci očí opravdu léčit zavčasu. Pokud je máte zamlžené, jsou zarudlé a štípou, okamžitě vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Člověka mohou velice potrápit i nemoci očí. Každé onemocnění oka je velice nebezpečné, je třeba, aby se podchytilo včas. Zmiňme si nejčastější onemocnění očí, s nimiž se můžeme potkat a které člověka nejčastěji trápí.

Makulární degenerace

Starší generaci může postihnout takzvaná makulární degenerace. Jedná se o věkem podmíněnou makulární degeneraci, kdy je postižená ta část oka, kde je obraz nejostřejší. Na této části oka se objeví žlutá skrvna, jíž se také říká makula. Od makulární degenerace ulevují oční léky, případně laserová léčba. Onemocnění lze předcházet, k prevenci patří zákaz kouření a lepší stravování (nemoc totiž může způsobit nadváha či vysoká hladina cholesterolu).

Odchlípení sítnice

Pokud patříte ke skupině lidí, kterou trápí krátkozrakost, pak jste bohužel ohroženi další nemocí, a sice odchlípením sítnice. Nemoc se projevuje záblesky nebo takzvanými padajícími sazemi na okraji oka. Při této nemoci je nutné podstoupit operaci. Bohužel nemoci nelze nijak předcházet, prevencí mohou být jen pravidelné kontroly u očního lékaře.

Zákalky ve sklivci

Zákalky ve sklivci se mohou objevit u naprosto každého člověka, jsou poměrně běžné a časté onemocnění oka. Onemocnění se projevuje tak, že se při pohledu na bílou plochu vidí černé mušky, které nelze odstranit mrkáním. Příčinou je stárnutí očního sklivce, případně na vině může být úraz či nepodařená operace. Prevencí onemocnění je posilování očních svalů či zdravý životní styl. Pomoct může i dostatečná regenerace.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT