Nejde ti učení? Poradíme ti, jak to doma zvládnout

Nejspíše už si zažila ten pocit zoufalství ze špatné známky nebo neschopnost naučit se danou látku nazpaměť. Škola může být někdy pořádně zahlcující – a s nadcházejícími ročníky se ti témata, knížky a desítky stránek začnou hromadit čím dál více.

Jak ale v tomhle školním chaosu udělat pořádek? Je to mnohem jednodušší, než by sis myslela.

Udělej si kolem sebe pořádek

V neuklizeném, zaházeném a špinavém prostředí se vážně moc dobře nestuduje. Vyhraď si pár hodin na to, aby sis pořádně uklidila svůj pokoj, obzvlášť psací stůl, kde budeš trávit nejvíce času. Všechno si srovnej, najdi učebnicím a sešitům svoje místo a nachystej si na stůl nejlépe jenom to, co budeš při učení potřebovat.

Jestli chceš, klidně můžeš zavolat na studijní party i svoji kamarádku – ale pozor! Elektronice je zde vstup zakázán. S vypnutým telefonem nebudeš mít takové nutkání neustále sledovat online dění.

S hudbou nebo bez? To je na tobě

Někomu vyhovuje mít v uších pořádné pecky, jiný potřebuje čistě relaxační hudbu. Ty sama si vyber, co je pro tebe nejlepší. Na Youtube nebo jiných hudebních platformách můžeš najít řadu playlistů, které se zaměřují přímo na studium. Nijak tě neruší a slouží spíše jako výplň toho ticha kolem tebe.

Pokud ale raději preferuješ právě ono zmíněné ticho, klidně nech hudbu stranou. Rozhodně se ale nedoporučuje sledovat při studiu filmy nebo seriály. Odvádí to tvou pozornost jinam, a nakonec si stejně nic nezapamatuješ.

Dělej si přestávky

45 nebo 25 minut, to záleží na tvém uvážení. Je dobré si ale mezi učením dělat krátké pauzy na 10 až 15 minut. Klidně vstaň, projdi se po pokoji, dojdi si pro sklenici vody nebo hrníček čaje a načerpej energii. Neodcházej ale k telefonu, nezapínej Facebook ani Instagram, protože pak tvoje pozornost skončí na špatném místě – a kolikrát už ani nemáš odhodlání se ke školním povinnostem vrátit.

Střídej místa, kde se učíš

Nemusíš nutně sedět jen u stolu. Pokud máš v pokoji křeslo, uveleb se tam. Nebo si roztáhni deku na zahradě či na balkóně. Některým lidem dokonce vyhovuje nahrát si danou látku na diktafon, vzít sluchátka a pak si dát hodinovou procházku. Nejen, že se nadýcháš čerstvého vzduchu, ale také na chvíli změníš prostředí. Nedoporučuje se však studovat v posteli. Může se totiž stát, že tě zde přemůže únava – a z přípravy na písemku z dějepisu nezbude nic.

Nezapomeň na svačinky

Každé studium potřebuje trochu motivace. A tou může být třeba čokoládová sušenka nebo klidně jablko. Dopřej si něco na zub i během učení. Připrav si například nakrájené ovoce, něco sladkého nebo slaného. Můžeš si z toho udělat hru. Za každou správnou odpověď odměníš sebe samou něčím lahodným. A pak už to učení půjde jedna báseň!

Čtěte také: Vanessa (16): Nechtěla jsem se vrátit do školy. Půlka kantorů je šílená.

Je ovšem důležité nezapomínat, že špatná známka neznamená konec světa. I když se může zdát, že rodiče každou trojku, čtyřku nebo pětku příliš prožívají, uvnitř moc dobře vědí, že byli v tvém věku úplně stejní.

Základ je se z toho nezhroutit!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu