Nauč se v životě říkat NE. Není to zase tak těžké

Každý by se měl v životě naučit říkat NE. Vyhneš se tak zbytečně situacím, které tě mohou dostat do nepříjemností.

Někdy je dost těžké říct svým kamarádkám slovíčko ne. Například ti nabízejí cigaretu a ty se bojíš, že pokud si ji od nich nevezmeš, tak pro ně budeš slaboch, který nechce nic vyzkoušet. Jenže opak je pravdou. Právě ty budeš ta silná, která je dokáže odmítnout, protože jsi svá. Nauč se v životě říkat NE.

Měj jasno v tom, co chceš

Mnoho dospívajících dívek chce jít hlavně s davem. Když vidíš, že tvé kamarádky zkoušejí cigarety nebo jiné zakázané látky, bojíš se, že pokud se nebudeš chovat jako ony, nezapadneš k nim. Ale ber to z té jiné stránky. Zkus jim jít příkladem. Přemýšlej nad tím, jaký by to na tebe mohlo mít dopad, kdybys řekla ano. A přesně takto to zkus vysvětlit i ostatním. Není frajeřina dělat to, co všichni, ale je cool být svá.

Uvědom si, že říkat NE je v pořádku

Existují situace, kdy tě některá z kamarádek požádá o pomoc, ale ty můžeš mít zrovna svých starostí dost. Například bude potřebovat, abys místo ní napsala slohovou práci, protože tobě to jde prostě lépe a ona potřebuje dobrou známku. Jenže ty se potřebuješ učit na test z matematiky. Nechtěj být za každou cenu nápomocná ostatním a mysli především na sebe. Ji tím sice pomůžeš, ale sama druhý den dostaneš špatnou známku.

Renata (16): Máma mě nechce nikam pouštět. Táta se stal mým spojencem, ale doplácí na to.

Vyjádři se jasně a stůj si za svým NE

Když jednou na něco řekneš ne, stůj si za svým názorem a neměň ho. Pro ostatní by to byl impuls, že tě vždy přemluví k tomu, co potřebují. Místo toho jim raději stručně a jasně vysvětli, proč nechceš něco vyzkoušet nebo udělat. Samozřejmě tvé vysvětlení musí být logické, aby to nevypadalo, že se vymlouváš. Tím dáš také svému okolí najevo, že je respektuješ, ale opravdu není možné, abys svůj názor změnila.

Pokud se naučíš používat slovíčko ne, ukážeš tím ostatním, že si vážíš sama sebe. Budou tě tak také respektovat.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu